- Reklama -
Reklamaspot_img
9.6 C
Szamotuły
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Reklamaspot_img

Program Rewitalizacji Szamotuł: Wyniki konsultacji społecznych

Głównym celem przeprowadzonych konsultacji społecznych, które odbywały się od 1 do 16 marca br. było wyznaczenie obszarów zdegradowanych i obszarów rewitalizacji, w celu opracowania programu rewitalizacji dla Miasta i Gminy Szamotuły.

Swoją opinię można było wyrazić poprzez internet lub tradycyjnie składając w urzędzie wypełnioną ankietę. W badaniu wzięło udział 75 osób, z czego 9 osób zrobiło to tradycyjnie, zgłaszając się osobiście z wypełnioną ankietą. W trakcie trwania akcji wśród mieszkańców rozdysponowano 2500 papierowych ankiet.

Jako tereny, które w pierwszej kolejności powinny zostać poddane rewitalizacji zostały wskazane następujące główne ulice (wraz z ulicami przyległymi): Centrum, Feliksa Nowowiejskiego, Obornicka, Aleja Jana Pawła II, Wojska Polskiego, Bolesława Chrobrego, Dworcowa, Lipowa.

- Reklama -

Kluczowym problemem społecznym, jaki respondenci dostrzegają na obszarze rewitalizacji jest niski poziom uczestnictwa mieszkańców w życiu społecznym i kulturalnym (38,7% odpowiedzi „wysokie natężenie” i 42,7% odpowiedzi „średnie natężenie” problemu). Badani nierzadko wskazywali również na wandalizm (38,7% odpowiedzi „wysokie natężenie” i 36,0% odpowiedzi „średnie natężenie” problemu), niski poziom zaufania w społeczeństwie (30,7% odpowiedzi „wysokie natężenie” i 37,3% odpowiedzi „średnie natężenie” problemu) czy problemy opiekuńczo-wychowawcze (18,7% odpowiedzi „wysokie natężenie” i 50,7% odpowiedzi „średnie natężenie” problemu).

PODSUMOWANIE

  •  W toku badania zidentyfikowane zostały najważniejsze problemy, które w opinii badanych występują na obszarze rewitalizacji. Do najczęściej wskazywanych problemów zaliczono: niski poziom uczestnictwa mieszkańców w życiu społecznym i kulturalnym, wandalizm, niski poziom zaufania w społeczeństwie oraz problemy opiekuńczo-wychowawcze.
  • Spośród poszczególnych aspektów życia na obszarze rewitalizacji, mieszkańcy najwyżej ocenili dostępność i jakość obiektów usługowo-handlowych oraz dostępność i jakość oferty kulturalnej. Najniżej ocenione zostały aspekty związane ze stanem dróg i chodników oraz dostosowaniem przestrzeni publicznych do potrzeb osób niepełnosprawnych.
  • W opinii badanych głównymi odbiorcami działań rewitalizacyjnych na obszarze przeznaczonym do rewitalizacji powinny być rodziny z małymi dziećmi, seniorzy oraz młodzież.
  • Na pytanie o możliwość włączenia się w działania podejmowane na rzecz poprawy życia w miejscu zamieszkania zdecydowana większość badanych odpowiedziała twierdząco.
  • Wyniki pomiaru wskazują, że prawie połowa badanych często uczestniczy w wydarzeniach, imprezach kulturalnych organizowanych w gminie.
  • W opinii badanych do rodzajów przedsięwzięć, jakie powinny być podejmowane w celu ograniczania negatywnych zjawisk środowiskowych, przestrzenno-funkcjonalnych i technicznych na wskazanym obszarze zaliczyć należy: zagospodarowanie przestrzeni publicznych na parki, skwery, place zabaw itp., rozbudowę/modernizację infrastruktury drogowej oraz rozbudowę/modernizację przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, poprawę jakości wyposażenia.
  • Najwięcej ankietowanych uznało, że największy potencjał wybranego obszaru do rewitalizacji stanowi jego położenie.

 

W galerii prezentujemy szczegółowe statystyki:

[Best_Wordpress_Gallery id=”76″ gal_title=”Rewitalizacja”]

 

 

Red./UMiG

Obserwuj Nas:

18,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe