Szykujesz się do budowy własnego domu? A może planujesz inny typ inwestycji budowlanej? Działania tego typu są dobrze opisane w polskim prawie. Prawo budowlane stanowi kompendium wiedzy na temat wszelkich procesów, ale co właściwie powinieneś o nim wiedzieć?
Prawo budowlane – co to takiego?
Wszelkie kwestie dotyczące procesów budowlanych wymagają właściwego uregulowania pod kątem prawnym. Tylko w taki sposób można zapewnić nie tylko bezpieczeństwo mieszkańcom, ale również egzekwowanie wymaganych przepisów przez firmy budowlane oraz właściwe działanie administracji publicznej, w tym samorządów.
Zbiorczą ustawą, która gromadzi wszelkiego rodzaju przepisy i reguły jest Prawo budowlane. Możesz znaleźć w nim zasady regulujące proces budowy, a także wszelkie czynności, które wchodzą w jego skład. Opisuje ono również prawa i obowiązki uczestników całego procesu, kwestie dotyczące utrzymywania obiektów budowlanych, a także rozdziały dotyczące katastrof budowlanych czy odpowiedzialności zawodowej.
Prawo budowlane to podstawowy dokument, który jest najważniejszym aktem pod kątem prowadzenia jakichkolwiek budów na terenie Polski – od gigantycznych inwestycji infrastrukturalnych, po prywatne domy czy przybudówki.
Zapisy Prawa budowlanego przede wszystkim muszą znać osoby najbardziej odpowiedzialne za cały proces, np. inwestorzy, kierownik budowy czy inżynierowie. Jeśli zabierasz się, chociażby za tworzenie swoich czterech ścian, warto poznać najważniejsze z twojej perspektywy zapisy. Nie tylko bowiem może cię to uchronić przed poważnymi konsekwencjami prawnymi czy administracyjnymi, ale na dodatek zrozumiesz, jak możesz wykorzystać przepisy na własną korzyść w kryzysowych sytuacjach.
Jak chroni cię Prawo budowlane i jakie masz obowiązki wobec niego?
Budujesz swój dom, wykonujesz generalny remont swojego mieszkania lub zajmujesz się jakimkolwiek procesem budowlanym? W obliczu prawa posiadasz status inwestora. Na takiej osobie ciążą pewne obowiązki, które muszą zostać dopełnione z uwagi na kwestie bezpieczeństwa nie tylko samej budowy, ale również i pracujących na niej osób.
Do najważniejszych zadań każdego inwestora należy:
- opracowanie projektu budowlanego
- wyznaczenie kierownika budowy
- opracowanie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia
- wykonanie i odbiór robót budowlanych
- nadzór nad wykonywanymi robotami budowlanych
Jednym z najważniejszych praw inwestora jest możliwość zlecenia trudnych zadań odpowiednim osobom, np. projektantom, inspektorom budowlanym oraz innego typu ekspertom. To jednak jemu wydawane jest pozwolenie na budowę i to on musi zapewnić możliwość wykonywania wszelkich wymaganych czynności, związanych z kwestiami geodezyjnymi, a także samą budową domu.
Nowe w zapisy w Prawie budowlanym – tego mogłeś nie wiedzieć!
Prawo budowlane ciągle się zmienia i wymaga regularnych aktualizacji. W ciągu ostatnich kilku lat doszło do paru znaczących zmian, które zmieniają klasyfikację poszczególnych procesów, a także usprawniają do tej pory naprawdę skomplikowaną biurokrację.
Spora nowelizacja weszła w życie w 2021 roku – wtedy to zezwolono na budowanie wolnostojących parterowych budynków gospodarczych bez pozwolenia. Chodzi m.in. o garaże, ganki czy tarasy. Rok później kolejna nowelizacja przeniosła wiele formalności do przestrzeni internetowej. Dzięki temu potencjalni inwestorzy nie muszą spędzać tak wielu godzin w urzędach – postępująca cyfryzacja ogranicza liczbę koniecznych wizyt w urzędzie gminy czy starostwie powiatowym.
Jaki specjalista zajmuje się Prawem budowlanym?
Nawet przy dogłębnym przestudiowaniu zapisów Prawa budowlanego możesz nie być przygotowany na bardziej skomplikowane zależności lub w teorii mniej istotne kwestie. Dla odpowiednio wykwalifikowanego specjalisty, jak radca prawny Prawo budowlane nie będzie jednak stanowić żadnej tajemnicy.
Prawnik specjalizujący się w Prawie budowlanym będzie w stanie zadbać o zgodność inwestycji z kluczowymi przepisami na każdym etapie budowy, pomoże w planowaniu i realizowaniu inwestycji, a także będzie chronić twoich interesów w przypadku spornych sytuacji oraz nieporozumień. To właśnie dlatego zdecydowanie warto sięgnąć po takiego fachowca!