- Reklama -
11.7 C
Szamotuły
poniedziałek, 7 października, 2024
Reklama

Osadzeni wykonali poduszki dla małych pacjentów szpitali w Szamotułach oraz Czarnkowie

W ostatnim czasie osadzeni z Oddziału Terapeutycznego dla Uzależnionych w Zakładzie Karnym we Wronkach wzięli udział w programie resocjalizacyjnym. W ramach inicjatywy „Trening kształtowania umiejętności poznawczych i społecznych – Wyszyj swoje emocje”, skazani szyli poduszki dla dzieci przebywających w szpitalach. Wykonane przez nich prace trafiły do SP ZOZ w Szamotułach oraz ZZOZ w Czarnkowie, przynosząc radość i komfort najmłodszym pacjentom.

Program miał podwójne zadanie. Z jednej strony skazani mieli możliwość zdobycia wiedzy na temat emocji, sposobów radzenia sobie z nimi w sposób konstruktywny, rozładowywania nagromadzonego napięcia w sposób akceptowalny społecznie, pracy nad koncentracją, rozbudowaniem wyobraźni, myślenia przyczynowo- skutkowego. Mieli także możliwość spędzenia czasu wolnego w sposób produktywny, przy jednoczesnym kształtowaniu poczucia odpowiedzialności, samokontroli i samodyscypliny. Samodzielne uszycie przez pacjentów oddziału terapeutycznego poduszek przyniosło nie tylko dla nich satysfakcję twórczą, ale także wniosło radość do sal dziecięcych oddziałów szpitalnych. Kolorowe bawełniane tkaniny, przytulny materiał minky i cały wachlarz kolorowych tasiemek, wpływa kojąco i uspokajająco na dzieci, a przy okazji pełni funkcję sensoryczną – informuje Zakład Karny we Wronkach.

Poduszki trafiły na oddziały dziecięce

Wykonane przez skazanych poduszki przekazane zostały na oddziały dziecięce szpitali powiatowych w Szamotułach i Czarnkowie.

- Reklama -

To działanie miało na celu wzbudzenie w skazanych chęci niesienia bezinteresownej pomocy osobom potrzebującym. Trwanie w nałogach powoduje zamknięcie się na świat zewnętrzny osoby uzależnionej, która wraz z rozwojem choroby staje się coraz bardziej skoncentrowana wyłącznie na sobie, na zaspokajaniu swoich potrzeb w nałogowy sposób. Program ten miał spowodować ponowne spojrzenie skazanych poza pryzmat własnej osoby. Jako zespół terapeutyczny chcieliśmy, aby skazani mieli możliwość doświadczenia wewnętrznego zadowolenia z możliwości przyczynienia się w sposób bezinteresowny do pojawienia się uśmiechu na twarzy innych, nieznanych im osób – dodają funkcjonariuszki Zakładu Karnego we Wronkach.

Skazani mieli również możliwość przeanalizowania własnego położenia, przewartościowania obecnego systemu wartości, docenienia tego co mają, np. zdrowie, poprzez uświadomienie, że nie jest ono czymś obowiązkowym dla wszystkich i danym na zawsze.

Altruizm jest działaniem na korzyść drugiego człowieka. To wyświadczenie przysługi w sposób świadomy, dobrowolny oraz bezinteresowny. Program spotkał się z dużą aprobatą zarówno osadzonych, jak i podmiotów zewnętrznych, do których trafiły wykonane prace.

Jako zespół terapeutyczny wraz z zaangażowanymi pacjentami mamy nadzieję możliwości realizacji kolejnych przedsięwzięć o charakterze charytatywnym czym owe placówki są zainteresowane – dodaje Zakład Karny we Wronkach.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe