- Reklama -
Reklamaspot_img
9.4 C
Szamotuły
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Reklama

Osadzeni z szamotulskiego aresztu zwiedzają, jeżdżą na rowerach i malują ściany

Areszt Śledczy w Szamotułach na różne sposoby stara się resocjalizować osadzone tam osoby. Aresztanci zdobywają nowe kwalifikacje zawodowe, jeżdżą na wycieczki rowerowe i zwiedzają okoliczne zabytki.

Na początku miesiąca informowaliśmy o 24 osadzonych, którzy podwyższyli swoje kwalifikacje, zdobywając zawody brukarza oraz Technologa robót wykończeniowych w budownictwie.

- Reklama -

Dzisiaj natomiast kończy się kurs malarza, w którym uczestniczy 12 osadzonych. Jest to już czwarte szkolenie zawodowe w ramach realizacji projektu pt. „Podniesienie kwalifikacji zawodowych więźniów w celu ich powrotu na rynek pracy po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności” w ramach Działania 2.7 Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój 2014-2020 (PO WER).

Szkolenia w szamotulskim areszcie cieszą się dużym zainteresowaniem, do tej pory wszyscy uczestnicy ukończyli je z wynikiem pozytywnym.

Rowerem do wolności

Po raz kolejny skazani z Aresztu Śledczego będą uczestniczyć w programie readaptacji z zakresu kształtowania umiejętności poznawczych w kategorii wycieczek krajobrazowych i muzealnych pt. „Rowerem do wolności”.

W programie weźmie udział 20 osadzonych, będą oni uczestniczyć w rowerowych rajdach krajoznawczo-historycznych. Skazani odwiedzą Muzeum-Zamek Górków, program wycieczek przewiduje również rajd rowerowy ulicami Szamotuł do miejscowości Piotrkówko, Sycyn, Jaryszewo, Brączewo, Ruks-Młyn i powrót do Szamotuł. Jak informuje areszt: Na trasie osadzeni będą mieli możliwość zapoznania się z historią regionu i podziwiania uroków lata.

W Jaryszewie, w głębi lasów kobylnickich aresztanci oddadzą cześć pomordowanym przez hitlerowców Polakom, następnie obejrzą miejscowe lądowisko. W Brączewie zapoznają się z historią mostu na Warcie. Później udadzą się do miejsca określanego jako Ruks-Młyn, gdzie będą mieli okazję wypocząć przy ognisku.

Jak informuje Areszt Śledczy w Szamotułach: Program ma na celu w szczególności zwiększanie indywidualnej i społecznej świadomości dotyczącej negatywnych następstw braku poszanowanie wartości i propagowanie czynnej postawy obywatelskiej,kształtowanie motywacji do zmiany dotychczasowego trybu życia, a przez to dążenie do zapobieżenia powrotowi do przestępstwa, stworzenie obrazu indywidualnych piramid wiedzy i świadomości,zaszczepienie odruchów patriotycznych poprzez określenie i przybliżenie możliwych funkcji wykorzystywania czasu wolnego-wyciecki kształtujące postawy patriotyczne oraz zachowania prospołeczne,

Ważnym elementem jest kształtowania zdrowego stylu życia oraz inspirowanie do poznawania własnego regionu w aspekcie przyrodniczym, krajobrazowym, historycznym, kulturowym, społecznym.

Czy ten sposób resocjalizacji przyniesie pożądane efekty, dowiemy się dopiero po wyjściu skazanych na wolność. Organizowanie osadzonym wycieczek, może wzbudzić jednak sporo kontrowersji wśród mieszkańców, którzy często nie są wstanie zorganizować sobie letniego wypoczynku.

fot. Areszt Śledczy w Szamotułach

Obserwuj Nas:

18,900FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe