- Reklama -
21.5 C
Szamotuły
poniedziałek, 9 września, 2024
Reklama

Nowy program profilaktyczny w szpitalu. Nie trać cukrzycy z widoku!

W Polsce na cukrzycę choruje blisko 3 mln osób. Nieleczona grozi powikłaniami. Jednym z najpoważniejszych jest retinopatia cukrzycowa prowadząca nawet do utraty wzroku. W Szpitalu Powiatowym w Szamotułach, dzięki wsparciu Funduszy Europejskich i Fundacji Wspierania Rozwoju Okulistyki „OKULISTYKA 21” pacjenci mogą korzystać z programu profilaktycznego, który pomaga wykryć zmiany na wczesnym etapie.

Retinopatia cukrzycowa to uszkodzenie małych naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka (tkanka na dnie oka, na którą pada światło). Podczas choroby dochodzi do powstawania nowych, patologicznych naczyń krwionośnych na powierzchni siatkówki, które uszkadzają widzenie. Retinopatia, która niestety początkowo przebiega bezobjawowo, jest postępująca i nieodwracalna.

Z programu profilaktycznego może skorzystać osoba, która ukończyła 18 lat, choruje na cukrzycę, nie ma schorzeń siatkówki uniemożliwiających diagnostykę (zmętnienie ciała szklistego, zmętnienie soczewki), nie brała wcześniej udziału w badaniu przesiewowym, nie posiada wyników badania dna oka z ostatniego roku i zamieszkuje województwo wielkopolskie. Objawy okulistyczne, na które należy zwrócić uwagę to m.in.: falowanie obrazu podczas czytania, pojawienie się ciemnych plamek w polu widzenia, nagłe pogorszenie widzenia, ból oraz zaczerwienienie oka, a także ucisk wewnątrz gałki. Osoby, u których występują ww. objawy prosimy o zgłaszanie się do rejestracji pod nr 789 407 100  od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 – 20:00. Więcej informacji można znaleźć na stronie retinopatiacukrzycowa.pl.

- Reklama -

Cieszę się, że w szpitalu powstał kolejny program profilaktyczny dla mieszkańców. To bardzo dobra droga obrana przez szpital. Uzyskujemy środki z zewnętrznych źródeł i dbamy o rozwój takich programów w naszym powiecie – mówi Starosta Szamotulski Beata Hanyżak. Przedstawienie programu profilaktycznego dla mieszkańców powiatu oraz podpisanie umowy na prowadzenie badań nastąpiło w obecności Starosty Szamotulskiego Beaty Hanyżak i Wicestarosty Przemysława Nowaka. To kolejny program budzący zainteresowanie władz powiatu i mieszkańców, który będzie prowadzony w szpitalu.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe