Każdy z nas chciałby zachować swoje włosy w dobrej formie do końca życie. Niestety nie wszystkim z nas jest to dane. Kilkanaście procent populacji ma problemy z wypadającymi włosami. Często przyczyny są błahe i proces łysienia można szybko zahamować. Niestety gdy nasz problem ma podłoże genetyczne nie jest już tak prosty do opanowania! Łysienie androgenowe spędza sen z powiek wielu ludziom na całym świecie. Jak zatrzymać ten proces? Co zrobić by odzyskać fryzurę sprzed lat? O tym wszystkim dowiesz się czytając dzisiejszy artykuł.
Czym jest łysienie androgenowe?
Łysienie androgenowe to uwarunkowana genetycznie choroba, która objawia się szybkim wypadaniem włosów. Wbrew powszechnym opiniom problem ten nie dotyczy wyłącznie mężczyzn, kobiety również zmagają się z tym typem łysienia i są chyba jeszcze bardziej poszkodowane niż mężczyźni. Choroba ujawnia się bardzo często już w wieku nastoletnim, początkowo mało kto przejmuje się tym, że włosy wypadają zbyt mocno, nawet lekarze bardzo często twierdzą, że przyczyną jest stres czy zła dieta. Niestety z każdym rokiem proces ten nasila się i gdy zgłaszamy się do specjalisty na głowie widoczne są już spore prześwity. Charakterystycznym objawem, który potwierdza, że mamy do czynienia z łysieniem androgenowym jest wyraźne cofnięcie lini włosów. Proces łysienia przebiega dość szybko by w konsekwencji doprowadzić do niemal całkowitej utraty włosów. Bardzo często na głowie pozostają nieliczne włosy, które skłaniają mężczyzn do ogolenia pozostałości na „zero”. Kobiety są w tym przypadku w gorszej sytuacji bo żadna z nich nie posunie się do takiego rozwiązania!
Jakie są przyczyny łysienia androgenowego?
Jedną z głównych przyczyn łysienia typu męskiego(androgenowego) jest nadwrażliwość na dihydrosteron, która powoduje znaczne opóźnienia w procesie produkcji włosów. Z biegiem czasu włosy stają się coraz cieńsze i słabsze, następnie proces ich wzrostu zostaje całkowicie zahamowany. To właśnie wtedy na naszej głowie zauważyć można postępujące cofanie się linii włosów.
Genetyczne podłoże łysienia androgenowego sprawia, że leczenie jest dość trudne i nie zawsze w 100% skuteczne. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które mają odżywić włosy i sprawić, że zaczną wyglądać lepiej jednak nie wszystkie są skuteczne. Mówiąc szczerze większość z tych preparatów nie ma prawda działać ponieważ ich skład nie jest gwarantem sukcesu.
Co zrobić by zahamować proces łysienia?
Jednym z popularniejszych sposobów jest stosowanie preparatów z minocydilem, które maja blokować nadmierne wytwarzanie hormonu DHT i tym samym przyspieszać wzrost włosów. Jednym z bardziej rozpoznawalnych preparatów tego typu jest Loxon w wersji 2% oraz Max, których działanie zostało opisane na stronie www.dopilar.pl/wlosy/loxon-2-opinie. Skuteczność takich środków jest dość duża, problemem jest natomiast czas trwania kuracji. Producent Loxon’u rekomenduje stosowanie preparatu przez okres 12 miesięcy. Wiele osób zniechęca się również formą aplikacji, która polega na codziennym wmasowywaniu płynu w skórę głowy. Z jednej strony trudno się dziwić, że ludzie nie mają cierpliwości by czekać rok na efekty, z drugiej musimy zdawać sobie sprawę, że ten proces toczy się w naszym organizmie od lat i nie da się tego naprawić w tydzień.
Jak diagnozować łysienie androgenowe?
W celu zdiagnozowania łysienia androgenowego wykonywane są różne badania do których należy tzw. test pociągania czy biopsja, która jest w stanie potwierdzić ten typ łysienia. Do badań uzupełniających należą trichoskopia i trichgram. Wstępna diagnoza może zostać postawiona na podstawie oględzin skóry głowy i włosów przez specjalistę.
Multiwitamina – systematyczna poprawa?
Na rynku dostępne są dziesiątki, jak nie setki preparatów, w których składzie znaleźć można zioła i witaminy, które mają odżywić włosy, poprawić funkcjonowanie mieszków włosowych oraz spowodować powolny, lecz systematyczny proces blokowania łysienia. Tego typu preparaty są również bardzo skuteczne, jednak należy je stosować odpowiednio długo. Nie da się zahamować procesu wypadania włosów w tydzień! Długotrwała suplementacja może jednak sprawić, że włosy zaczną wyglądać zdecydowanie lepiej. Wbrew pozorom najmniej skuteczną metodą walki z łysieniem androgenowym może być przeszczep włosów, efekty przeważnie są dobre jedynie kilkanaście miesięcy po zabiegu. Po tym czasie włosy znowu zaczynają wypadać.
Maszynka czyli ostateczna ostateczność
Sposób bardzo skuteczny, choć jeszcze bardziej kontrowersyjny. Ogolenie głowy na łyso stosowane jest bardzo często przez mężczyzn, którzy mają dość walki z łysieniem. Jest to bez wątpienia rozwiązanie ekonomiczne i skuteczne, niestety żadna kobieta nie posunie się do tak drastycznych metod a i wśród mężczyzn znajdzie się spora grupa mocno związanych ze swoją fryzurą osób. Bez wątpienia w dzisiejszych czasach mamy sporo preparatów, które mogą opóźnić proces łysienia, spora część z nich jest w stanie przyczynić się do całkowitego zablokowanie łysienia. Dlatego właśnie nie warto od razu sięgać po tak drastyczne środki jak maszynka i golenie na zero!
Artykuł sponsorowany