Każdego roku w trzecią niedzielę listopada przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W wypadkach drogowych na całym świecie każdego roku ginie ponad milion osób. W 2019 roku na polskich drogach doszło do 30 tysięcy wypadków, w których zginęło 2 897 osób, a ponad 35 tysięcy zostało rannych. Statystyki są tylko liczbami, jednak za każdym wypadkiem drogowym kryje się ludzki dramat. Dotyka on nie tylko poszkodowanych i ich rodzin, ale także sprawców zdarzeń.
Nie sposób wymienić wszystkie przyczyny niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Kilka z nich jednak powtarza się najczęściej – to nadmierna prędkość, brawura, nieuwaga czy brak koncentracji, spowodowany na przykład używaniem telefonu a przede wszystkim – prowadzenie pojazdów i korzystanie z drogi pod wpływem alkoholu czy narkotyków,
W Zakładzie Karnym we Wronkach realizowany jest program psychokorekcyjny „Piłeś? Wytrzeźwiej!”, skierowany do skazanych odbywających karę pozbawienia wolności z art. 178a KK oraz 87 KW, tj. za prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwym lub w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Jego celem jest przekazanie wiedzy o wpływie alkoholu na organizm i zachowanie uczestnika ruchu drogowego, konsekwencjach prawnych takiego postępowania oraz autodiagnoza i skłonienie do refleksji nad własnym postępowaniem. Osadzeni doświadczający problemów wynikających ze spożywania alkoholu, czy też zażywania substancji psychoaktywnych mają również możliwość skorzystania z proponowanych zajęć w ramach Krótkiej Interwencji. Jest to cykl spotkań z psychologiem ukierunkowanych na diagnozę własnych problemów i pracy nad nimi. Natomiast skazani posiadający diagnozę uzależnienia mogą skorzystać ze specjalistycznych oddziaływań terapeutycznych, jakie proponują oddziały terapeutyczne dla osób uzależnionych.
Kierując pojazdem czy w inny sposób korzystając z drogi pamiętajmy, że od naszego zachowania i naszych decyzji zależy bezpieczeństwo, a co za tym idzie zdrowie i życie człowieka.