- Reklama -
Reklamaspot_img
1 C
Szamotuły
piątek, 26 kwietnia, 2024
Reklama

Dowiedz się, jak radzić sobie z ciężkimi zabrudzeniami

Na ogół zawsze dbamy o ład i porządek w domu, ale nie zawsze udaje nam się uniknąć większych zabrudzeń. Najpoważniejszych problemów nastręczają zanieczyszczenia, jakie powstają podczas remontu, zwłaszcza jeżeli zakres prac jest szeroki i obejmuje prace wyburzeniowe, wymianę instalacji, podłóg lub okien. Jak doprowadzić domowe wnętrze do ładu i pozbyć się zabrudzeń?

Najpierw na sucho, potem na mokro

To podstawowa zasada sprzątania. Przede wszystkim należy pozbyć się z mieszkania kurzu, pyłów, resztek materiałów i gruzu, którego drobiny mogły pozostać po wywiezieniu tego, co pozostało z wyburzonych ścian. Do tego celu przyda się dobry odkurzacz. Mając np. dom jednorodzinny z podjazdem i garażem, warto zaopatrzyć się w profesjonalny odkurzacz przemysłowy, mogący pracować zarówno na sucho, jak i na mokro. Można wybrać np. odkurzacz Numatic; wiele modeli dostępnych jest w sklepie euroczystosc.pl. Urządzenia te mają mocne silniki i dużą siłę ssania, a także pojemne worki, mogące pomieścić nawet drobne kawałki gruzu.

Po odkurzaniu (kilkakrotnym) na sucho pora na mycie. Na tym etapie pomocna jest szorowarka, która poradzi sobie nawet z trudnymi do usunięcia zanieczyszczeniami dowolnej powierzchni. Szorowarki nie posiadają własnego systemu odsysania wody, ale dysponując odkurzaczem do pracy na mokro, można go w tym celu wykorzystać. 

- Reklama -

Do czyszczenia na mokro wszelkich powierzchni przydatne są automatyczne maszyny czyszczące, produkowane w różnych wariantach i wielkościach. Do użytku domowego wystarczy mała, kablowa maszyna Numatic, prosta w obsłudze niewymagającej specjalistycznego przeszkolenia. Urządzenia takie są dostępne w wypożyczalniach. Można również zamówić usługę, wówczas pracownik przyjedzie z własnym sprzętem i preparatami czyszczącymi. Maszyna taka jest niezwykle wydajna; wszystkie czynności (mycie, szorowanie, odsysanie roztworu i suszenie powierzchni) wykonuje w jednym przebiegu, co oszczędza czas.

Pamiętajmy również o innej, równie ważnej zasadzie sprzątania – „z góry na dół”. Zaczynamy sprzątanie od najwyższej kondygnacji, a w pomieszczeniach od sufitu. Natomiast jeżeli po remoncie na podłodze zostały elementy gruzu i odpadów, usuwamy je na samym początku.

Jak usuwać poszczególne zabrudzenia?

Każde z uporczywych zabrudzeń wymaga indywidualnego traktowania. Nie wszystkie dadzą się usunąć domowymi sposobami ani popularnymi preparatami, jakie można kupić w każdej drogerii. Niektóre zanieczyszczenia wymagają użycia nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale także profesjonalnych środków chemicznych. Najpierw jednak zwykle próbujemy usunąć zabrudzenia samodzielnie. Jak sobie z nimi poradzić?

  • Kleje – są zawsze wykorzystywane podczas mniejszych i większych remontów. Płynny klej wystarczy zetrzeć suchą szmatką. Natomiast jeżeli zaschnie, konieczny jest rozpuszczalnik przeznaczony do danego rodzaju kleju. Większość klejów daje się wyczyścić przy użyciu acetonu lub benzyny, ewentualnie rozpuszczalników na bazie tych substancji. Klej do tapet na ogół zmywa się roztworem płynu do mycia naczyń w ciepłej wodzie
  • Pianka montażowa – zabrudzenia z niej są dość uciążliwe, bowiem ma ona właściwość natychmiastowego wielokrotnego zwiększania objętości i często po użyciu sprayu pozostaje jej nadmiar, który może pozostać niezauważony i zaschnąć. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak mechaniczne zeskrobanie. Jeżeli pianka spadnie na gładką powierzchnię, zabieg ten najczęściej wystarcza. Gorzej, jeżeli powierzchnia jest chropowata lub nierówna; wówczas trzeba zastosować preparat do usuwania pianki poliuretanowej
  • Żywica – zanieczyszczenia z niej są wyjątkowo trudne do usunięcia, zwłaszcza po zastygnięciu. Można częściowo pozbyć się ich mechanicznie, ale nie zawsze daje to oczekiwany efekt. Można wykorzystać plastyczność żywicy pod wpływem wysokiej temperatury i podgrzać ją np. suszarką do włosów lub gorącą wodą, po czym zdjąć z powierzchni za pomocą szmatki nasączonej rozpuszczalnikiem na bazie acetonu lub spirytusem zmieszanym z terpentyną w stosunku 3:1
  • Smary – zastarzałe plamy można próbować zlikwidować za pomocą pasty BHP albo rozpuszczalnika na bazie benzyny. Zazwyczaj jednak pomaga dopiero profesjonalne czyszczenie specjalnymi preparatami
  • Fugi – te zanieczyszczenia tworzą się podczas kładzenia płytek ceramicznych i niestety, są wyjątkowo trwałe. Jeżeli fuga zastygła na powierzchni płytki, usunięcie zabrudzenia jest bardzo trudne bez użycia preparatu do rozpuszczania fug. Nakłada się go bezpośrednio na zbędną pozostałość fugi i pozostawia na określony czas, zgodnie z instrukcją użytkowania. Następnie usuwa się całe zanieczyszczenie. Trzeba przy tym uważać, aby preparat nie dostał się pomiędzy płytki, aby nie rozpuścił fugi, która znajduje się między nimi
  • Zanieczyszczenia na kostce brukowej – mogą powstać podczas docieplania, tynkowania bądź malowania elewacji, wymiany okien lub remontu dachu. W zależności od rodzaju zabrudzenia stosuje się odpowiedni środek czyszczący. Niekiedy konieczne jest czyszczenie mechaniczne przy użyciu szorowarki i roztworu specjalnego płynu czyszczącego.

Zarówno te, jak i inne zanieczyszczenia można usunąć z pomocą profesjonalnej chemii czyszczącej. Jest ona dostępna w szerokim wyborze we wspomnianym już sklepie euroczystosc.pl oraz bonus-czystosc.pl, gdzie również można zakupić lub wynająć maszyny sprzątające.

Obserwuj Nas:

18,900FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe