- Reklama -
Reklama
18.5 C
Szamotuły
piątek, 4 lipca, 2025
Reklama

Bezpieczeństwo na hulajnogach elektrycznych. Szamotulska policja apeluje po serii zdarzeń na drogach

W ostatnich dniach na drogach powiatu szamotulskiego doszło do kilku zdarzeń z udziałem hulajnóg elektrycznych. Choć ten środek transportu zyskuje na popularności, wielu użytkowników nadal nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego. Policja apeluje o rozwagę i przypomina najważniejsze zasady.

Kolizje z udziałem hulajnóg – trzy przypadki w kilka dni

Najwięcej interwencji odnotowano 30 czerwca i 1 lipca. W jednym ze zdarzeń, do którego doszło w Szamotułach, 16-latek przejeżdżając hulajnogą przez przejście dla pieszych na ul. Dworcowej, uderzył w bok samochodu marki Mercedes. Chłopak nie dostosował się do przepisów zabraniających jazdy hulajnogą po przejściu dla pieszych. W wyniku kolizji nikt nie ucierpiał, ale uszkodzony został pojazd. Z racji wieku sprawcy, sprawa trafiła do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Szamotułach.

Również 30 czerwca, we Wronkach, 17-latek poruszający się hulajnogą nie ustąpił pierwszeństwa kierującemu renault. W tym przypadku policjanci nałożyli na niego mandat karny.

Z kolei 1 lipca w Pniewach doszło do kolizji, w której poszkodowana została 14-latka jadąca hulajnogą zgodnie z przepisami przez przejazd dla rowerzystów. Kierująca hondą kobieta nie ustąpiła jej pierwszeństwa i została ukarana mandatem. Na szczęście również i w tym przypadku nikt nie odniósł obrażeń.

Przypomnienie przepisów – gdzie i jak poruszać się hulajnogą?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, użytkownicy hulajnóg elektrycznych muszą przestrzegać szeregu zasad. Przede wszystkim:

  • Hulajnogą należy poruszać się drogą rowerową lub, jeśli takiej nie ma, jezdnią o dopuszczalnej prędkości do 30 km/h.
  • Po chodniku można jeździć tylko wtedy, gdy brak drogi rowerowej, a ruch na jezdni przekracza 30 km/h.
  • Zakazane jest przewożenie pasażerów, holowanie pojazdów, jazda po przejściu dla pieszych oraz nadmierna prędkość na chodniku.
  • Osoby w wieku 10–18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub odpowiednie prawo jazdy.
  • Dzieci poniżej 10 roku życia mogą korzystać z hulajnogi wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.
  • Maksymalna prędkość hulajnogi to 20 km/h, a na chodniku – prędkość zbliżona do tempa pieszego.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Hulajnogi elektryczne to wygodny i ekologiczny środek transportu. Jednak brak ostrożności może prowadzić do groźnych sytuacji. Policja przypomina: każdy uczestnik ruchu drogowego – także użytkownik hulajnogi – ma obowiązek przestrzegania przepisów i dbania o bezpieczeństwo swoje oraz innych.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Może Cię zainteresować

Obserwuj Nas:

23,500FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe

Polecamy