- Reklama -
Reklamaspot_img
2.7 C
Szamotuły
piątek, 26 kwietnia, 2024
Reklama

Akwarium w domu – jakie rośliny i wyposażenie?

Artykuł sponsorowany

Nie da się ukryć, że akwarium stanowić może niezwykle estetyczny element dekoracyjny w pomieszczeniu. Znakomicie dopełni każde wnętrze.

 

 

 

 

Co równie ważne, obecność akwarium w pomieszczeniu bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie i dobry nastój. Wszystko przez obecność żywych rybek i roślin. Decydując się na akwarium, pod uwagę wziąć trzeba kilka istotnych elementów. Wśród nich jest wybór roślin akwariowych oraz wyposażenia. Na co zatem zwrócić uwagę?

Jakie rośliny akwariowe wybrać?

Bardzo ważny elementem każdego akwarium są rośliny. Pełnią one zarówno funkcję estetyczną, jak i praktyczną. Przede wszystkim skutecznie pochłaniają jony amonowe oraz azotany znajdujące się w rybich odchodach. Można zatem powiedzieć, że pełnią one funkcję naturalnego filtra oczyszczającego znajdującą się w akwarium wodę. Nie bez znaczenia jest również fakt, że rośliny akwariowe przechodzą proces fotosyntezy, przez co woda jest przez cały czas odpowiednio natleniona. Wyróżnić można dwa rodzaje roślin akwariowych. Mowa tu o roślinach światłolubnych oraz tych preferujących miejsca zaciemnione. Poza tym można je jeszcze podzielić na te pływające, pozostające na dnie zbiornika oraz na te z korzeniami przyczepionymi do kamieni lub bez nich. W akwarium znaleźć powinny się zarówno rośliny światłolubne, jak i te, które wolną miejsca zacienione. W przypadku tych pierwszych konieczne będzie wyposażenie akwarium w dobrej jakości oświetlenie sztuczne. Nieco dalej od światła swoje miejsce znaleźć powinien drugi rodzaj roślin. Taki układ roślin akwariowych zapewni właściwy rozwój ekosystemu.

Jakie wyposażenie zakupić do akwarium?

Jak wspomniano, akwarium wyposażyć należy w odpowiednie oświetlenie sztuczne. Poza tym nie może zabraknąć grzałki oraz filtrów. Jeśli o filtry akwariowe chodzi, to mowa tu o filtrach wewnętrznych, kaskadowych oraz kubełkowych. Filtry wewnętrzne zasysają wodę z akwarium i wypuszczają ją swoją górną częścią. Wyposażone są zarówno w funkcję mechaniczną, jak i biologiczną. Z kolei filtry kaskadowe montowane są na zewnątrz akwarium i zasysają z niego wodą za pomocą zewnętrznej rurki. Jeśli natomiast chodzi o kubełkowe filtry akwariowe, to te montowane są pod zbiornikiem. Akwarium wyposażone powinno być również w dobrej jakości zestaw CO2. Jego zadaniem jest dostarczanie do zbiornika dwutlenku węgla, który jest głównym składnikiem budulcowym roślin. Dzięki takiemu zestawowi rośliny rozwijać będą się znacznie szybciej. Poza tym dwutlenek węgla obniża poziom pH w wodzie. Warto zatem wyposażyć swoje akwarium w wydajny zestaw CO2.

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Nas:

18,900FaniLubię
1,060ObserwującyObserwuj
1,200SubskrybującySubskrybuj

Nowe

- Reklama -