- Reklama -

Dwóch mężczyzn aresztowanych za przemoc domową i groźby. Jeden z nich znęcał się nad dzieckiem

Policjanci z powiatu szamotulskiego prowadzą postępowania w dwóch poważnych sprawach dotyczących przemocy domowej oraz kierowania gróźb karalnych. Na wniosek funkcjonariuszy i prokuratury, decyzją sądu, dwóch podejrzanych mężczyzn zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące.

W pierwszej ze spraw chodzi o 37-letniego mieszkańca regionu, który – według ustaleń policji – od dłuższego czasu stosował przemoc psychiczną i fizyczną wobec swojej żony oraz dziecka. W ostatnim czasie jego agresywne zachowania znacznie się nasiliły, a pokrzywdzeni doświadczali poważnego poczucia zagrożenia. W rodzinie wdrożono procedurę „Niebieskiej Karty”.

Zgromadzony materiał dowodowy wykazał również, że mężczyzna kierował groźby karalne wobec innych członków rodziny żony, a także uszkodził samochód należący do swojego szwagra. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzuty znęcania się nad bliskimi, kierowania gróźb karalnych oraz zniszczenia mienia.

„W związku z powagą czynów, a także w trosce o bezpieczeństwo pokrzywdzonych i zapewnienie prawidłowego przebiegu postępowania, policjanci wspólnie z prokuraturą złożyli wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania, z którym sąd się zgodził” – poinformowała st. asp. Sandra Chuda z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach.

Do podobnej sytuacji doszło w przypadku 47-latka zatrzymanego za stosowanie przemocy wobec byłej konkubiny oraz jej obecnego partnera. Mężczyzna usłyszał zarzuty kierowania gróźb karalnych oraz spowodowania uszczerbku na zdrowiu. Również on decyzją sądu trafił do aresztu na trzy miesiące.

Postępowania w obu sprawach są nadal prowadzone. Policja i prokuratura kontynuują gromadzenie materiału dowodowego, który ma umożliwić skierowanie aktów oskarżenia do sądu.

Apel policji

Znęcanie się nad rodziną, to przestępstwo, za które grozi do 5 lat więzienia, a sprawcy przemocy domowej muszą mieć świadomość, że nie mogą czuć się bezkarni.

W przypadku kiedy sprawca stosuje przemoc ze szczególnym okrucieństwem, wobec osoby nieporadnej życiowo lub skutkiem stosowania przemocy będzie targnięcie się na życie przez pokrzywdzonego kara może być znacznie wyższa.

Jeśli jesteś ofiarą przemocy lub jej świadkiem, nie wahaj się szukać pomocy.

Zgłoś się do najbliższej jednostki policji, zadzwoń na numer alarmowy 112 albo skorzystaj z ogólnopolskiego telefonu wsparcia „Niebieska Linia” – 800 120 002.

Pomoc oferują także lokalne ośrodki pomocy społecznej oraz organizacje pozarządowe. Każda osoba zasługuje na bezpieczeństwo i wsparcie – nie jesteś sam/sama!

Istotna jest również reakcja świadków stosowania przemocy. Czasem boimy się wtrącać w sprawy innych osób, ale pamiętajmy, że często osoby dotknięte przemocą same nie chcą prosić o pomoc i być może nasza reakcja da im szansę na zmianę.

Może Cię zainteresować

Obserwuj Nas:

22,560FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe

Polecamy