Wczoraj w Szamotułach doszło do dwóch przypadków potrąceń na przejściu dla pieszych. Policja apeluje o ostrożność.
Pierwsze potrącenie pieszego w rejonie przejścia dla pieszych miało miejsce około godziny 11.30 na ul. Zamkowej w Szamotułach. Na miejscu pracowali policjanci drogówki, którzy przesłuchali uczestników zdarzenia, a także ustalili świadków. Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynikało, iż 76-letnia mieszkanka Szamotuł, która kierowała samochodem marki Skoda Fabia, na oznakowanym przejściu dla pieszych, potrąciła przebiegającego przez jezdnię 9-latka.
Chłopiec został przetransportowany przez Pogotowie Ratunkowe do szpitala. Na szczęście nie doznał poważnych obrażeń. W tym przypadku, wszczęte zostanie postępowanie w sprawie o wykroczenie- spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Sprawcy wykroczenia grozi grzywna. Sąd może też orzec zakaz prowadzenia pojazdów.
Drugie ze zdarzeń było poważniejsze w skutkach, gdyż po przetransportowaniu do szpitala pieszej, okazało się, iż potrącona 16-letnia mieszkanka Szamotuł doznała obrażeń, które zakwalifikowały sprawę jako wypadek drogowy. Do wypadku doszło około godziny 22.50 na ul. Jana Pawła II, w rejonie skrzyżowania z ul. Krasickiego.
W tym przypadku, z policyjnych ustaleń wynikało, iż 45-letni mieszkaniec Obornik, który kierował samochodem marki Renault Captur potrącił nastolatkę, która przechodziła przez jezdnię na przejściu dla pieszych. O tej godzinie sygnalizacja świetlna zmienia się na światło pomarańczowe pulsacyjne, więc wymaga zwiększenia uwagi i ostrożności.
Policjanci ustalili świadków zdarzenia, a także wykonali dokumentację procesową niezbędną dla dalszego postępowania. W sprawie zostanie wszczęte postępowanie o przestępstwo- spowodowanie wypadku drogowego. W tym przypadku polskie prawo przewiduje nawet do 3 lat więzienia. Dodatkowo, sąd może też orzec zakaz prowadzenia pojazdów.
Policja apeluje o ostrożność
W związku z powyższymi zdarzeniami, policjanci apelują o ostrożność i przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
Piesi stanowią najbardziej zagrożoną wypadkami grupę wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, dlatego przypominamy:
- Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście;
- Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża;
- Kierującemu pojazdem zabrania się też wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
- niezgodna z przepisami jest też jazda wzdłuż po drodze dla pieszych lub przejściu dla pieszych;
- Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.
Przepisy ruchu drogowego nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Pamiętajmy, że żadne przepisy nie sprawią, że w każdych okolicznościach będzie bezpiecznie, jeżeli sami nie będziemy ostrożni!
Dodatkowo przypominamy, że w Ustawie prawo o ruchu drogowym określone zostały następujące obowiązki pieszego:
- Pieszy jest obowiązany korzystać z drogi dla pieszych lub drogi dla pieszych i rowerów, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi;
- Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi;
- Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie;
- Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku drogi dla pieszych, drogi dla pieszych i rowerów lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego.
- Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów.
- Przepisy te nie odnoszą się do strefy zamieszkania. W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem oraz osobą poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.
W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego policja apeluje o rozwagę i rozsądek na drodze zarówno do kierujących, jak i do pieszych!