Wysokie ceny energii dotykają niemal każde gospodarstwo domowe, i choć nie sposób się przed nimi uchronić, warto podjąć działania, by minimalizować rachunki za prąd. Istnieje szereg sprawdzonych rozwiązań, dzięki którym można zacząć oszczędzać w krótkim czasie. Z jakich warto korzystać? Niżej przestawiamy możliwe i skuteczne opcje.
Montaż instalacji fotowoltaicznej
Dobrym sposobem na to, by płacić mniej za energię elektryczną, jest jej produkcja we własnym zakresie. Umożliwiają to panele fotowoltaiczne, które będą odpowiednio dopasowane do potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego. Fotowoltaika może zasilać w energię:
- sprzęty elektryczne codziennego użytku,
- pompę ciepła,
- grzałkę do podgrzewania wody,
- klimatyzatory,
- stacje dokujące do samochodów elektrycznych,
- oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Zastosowanie fotowoltaiki jest bardzo szerokie, a więcej na ten temat można dowiedzieć się ze strony: https://sunergo.pl/fotowoltaika-szamotuly/. Oczywiście, sama inwestycja wiąże się z wysokimi kosztami, jednak zwracają się one w stosunkowo krótkim czasie. Obecnie okres zwrotu nakładów inwestycyjnych wynosi od 5 do 8 lat, podczas gdy jeszcze do niedawna wynosił około 10 lat. Rosnące ceny energii znacznie skracają ten czas.
Odbiorcy energii elektrycznej wciąż są zobowiązani płacić rachunki na rzecz dostawcy, jednak w przypadku dobrze dobranej instalacji mowa o bardzo niskich kwotach, opiewających przede wszystkim na wysokość opłat stałych. Dlatego też wybór właściwych paneli najczęściej poprzedza dokładny audyt energetyczny, który pozwala wybrać optymalne rozwiązanie.
Jak oszczędzać energię elektryczną?
Obniżenie rachunków za prąd może nastąpić poprzez niższe zużycie. Jak tego dokonać? Wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian, aby zauważyć efekty już po pierwszym miesiącu. Kluczową rzeczą, którą musimy zrobić, to wymiana sprzętów na energooszczędne. Pralka, lodówka czy zmywarka pracują na zwiększonych obrotach przez niemal cały rok, dlatego dobrze, aby pobierały przy tym jak najmniej energii.
Kolejnym bardzo istotnym krokiem jest wypracowanie dobrych nawyków – wyłączanie sprzętów elektrycznych, gdy z nich nie korzystamy czy wyłączanie światła, gdy wychodzimy z pokoju. Powinniśmy również nauczyć się korzystać ze światła dziennego, ograniczając sztuczne. Jesienią i zimą nie jest to łatwe, gdyż dni są naprawdę krótkie, ale już wiosną i latem możemy nad tym pracować. Dobrym przykładem jest wykonywanie domowych obowiązków w ciągu dnia, a nie dopiero po zachodzie słońca. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo energii, a dodatkowo uporządkujemy swój rozkład doby.
Wybór odpowiedniej taryfy energetycznej
Wielu z pewnością słyszało radę dotyczącą niższego zużycia energii, która mówi o tym, by pranie robić w godzinach nocnych. Podobna zasada ma dotyczyć uruchamiania zmywarki. Czy rzeczywiście prąd nocą jest tańszy? Wszystko zależy od tego, jaką taryfę wybierzemy. Możemy zdecydować się na taką, która oferuje niższe koszty zużycia nocą, jednak trzeba mieć świadomość, że w dzień będą one naprawdę wysokie. Warto dobrać taryfę, mając na uwadze swoje własne potrzeby i harmonogram dnia. Ci, którzy większość doby spędzają w pracy i wracają do domu dopiero późnym wieczorem, rzeczywiście powinni zdecydować się na taryfę nocną.
Niemniej jednak rodziny z małymi dziećmi, dla których gotuje się przede wszystkim w ciągu dnia, zwykle pozostają przy zwykłej taryfie. Jednostkowe ceny w każdym przypadku są inne, dlatego dobór właściwego rozwiązania należy poprzedzić dokładną analizą naszych potrzeb. Można też przygotować mini symulację, która pomoże nam zdecydować, która taryfa wiąże się z najniższymi opłatami. Alternatywnym rozwiązaniem może być też zmiana dostawcy prądu, zwłaszcza jeśli nasz obecny nie proponuje konkurencyjnych cen. Z drugiej strony, trzeba starannie przeanalizować wszelkie opłaty, jakie będzie trzeba ponieść. Czasami oferta, która wygląda dobrze na pierwszy rzut oka, w rzeczywistości wcale nie jest korzystna.