Badania diagnostyczne odgrywają istotną rolę w medycynie. Umożliwiają identyfikację, ocenę i monitorowanie różnych stanów zdrowia. Sposób w jaki się do nich przygotujemy, może znacząco wpłynąć na dokładność i wiarygodność wyników. Na stronie internetowej Szpitala Powiatowego w Szamotułach w zakładce ,,Pracownie| Laboratorium analityczne” można znaleźć opisy prawidłowego przygotowania do badań pobierania krwi, moczu oraz kału.
Szacuje się, że około 60-70% decyzji klinicznych, które dotyczą hospitalizacji i leczenia podejmowanych jest w oparciu o wyniki badań laboratoryjnych. Proces dzieli się na kilka faz i rozpoczyna się w momencie zlecenia badania. Faza przedlaboratoryjna jest zależna całkowicie od Pacjenta i sposobu w jaki przygotuje się do badań. Około 20% błędów jest związane z tą fazą – mówi Marta Graj, Kierownik Laboratorium Diagnostycznego Szpitala Powiatowego w Szamotułach.
Pyt. Jakie błędy najczęściej popełniają Pacjenci?
M.G: Błędem, z którym spotykamy się na co dzień w naszej pracy, jest np. złe rozumienie pojęcia ,,na czczo”. Pacjent zapytany, czy jest na czczo, odpowiada że tak. Po czym zaczyna opowiadać, że wypił kawę i zjadł lekki posiłek. Na czczo to znaczy bez jedzenia i bez picia kawy. Dopuszcza się picie tylko niewielkich ilości wody.
Pyt. Czy pora pobierania krwi ma znaczenie?
M.G: Oczywiście. Czasami Pacjenci przychodzą na badania zbyt późno np. po południu. Są wtedy informowani, że takie badania należy wykonać rano w celu uzyskania wyników, które są wiarygodne. Pobranie badania o nieodpowiedniej porze lub po posiłku może spowodować, że uzyskamy nieprawidłowe wyniki. Może mieć to negatywny wpływ na dalsze decyzje związane z leczeniem Pacjenta.
Pyt. Czy może Pani podać przykład badań, które zależą od pory dnia oraz naszego przygotowania?
M.G: Popularnym badaniem jest oznaczenie poziomu glukozy (cukru) we krwi. Jej poziom zależy od spożytego posiłku i czasu jaki od niego minął. Przykładem parametru, który wykazuje rytm dobowy, jest kortyzol (hormon stresu). Jego poziom zmienia się w zależności od pory dnia. Najniższe jest w nocy, a najwyższe wczesnym rankiem, dlatego tak istotne jest wykonanie tego badania w odpowiednim czasie.
Pyt. W jaki sposób przygotować się do badań posiewu moczu?
M.G: Bardzo ważnym elementem jest zakup jałowego pojemnika na mocz. Trzeba też dokładnie umyć okolice intymne i ręce. Jeżeli tego nie zrobimy, to może dojść do zanieczyszczenia próbki np. bakteriami znajdującymi się na skórze. Pojemnik na mocz musi być podpisany imieniem i nazwiskiem Pacjenta.
Zachęcamy do dokładnego przeczytania zaleceń przygotowujących do badania na stronie www.szamotuly.med.pl. Dzięki temu można uniknąć dodatkowego stresu i konieczności powtórnego wykonania badań.