- Reklama -
2.9 C
Szamotuły
sobota, 23 listopada, 2024
Reklama

Kto musi wykupić OC zawodowe?

Wykonywanie niektórych zawodów wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem. Chodzi tutaj o sytuację, w których popełnienie błędu przed danego specjalistę może narazić na szkody (majątkowe lub zdrowotne) osoby korzystające z jego usług. Z tego powodu przepisy na osoby wykonujące określone zawody narzucają obowiązek wykupienia zawodowego ubezpieczenia OC. Z artykułu dowiesz się, czym jest ta polisa oraz kto musi ją posiadać – sprawdź już teraz!

Czym jest zawodowe ubezpieczenie OC?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to polisa związana z odpowiedzialnością cywilną. Jej celem jest zaspokojenie roszczeń innych względem ubezpieczonej osoby. Jeśli więc spowodujesz szkody, w wyniku których ktoś np. będzie mieć problemy zdrowotne lub utraci jakiś majątek, ubezpieczyciel pokryje takie straty. W przypadku opisywanego przez nas ubezpieczenia zawodowego OC, ochroną obejmowane są zdarzenia, do których doszło w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej.

- Reklama -

Jaki jest zakres ochrony w OC zawodowym?

W swojej podstawowej formie ubezpieczenie to obejmuje kwestie związane z:

– wypłaceniem odszkodowań wszystkim osobom poszkodowanym w związku z realizacją umowy, jaką zawarły z ubezpieczonym wykonującym określony zawód,

– wypłatą odszkodowania poszkodowanym w przypadku, gdy do szkody doszło w wyniku działań niezgodnych z prawem – np. firma działająca w branży finansowej z premedytacją oszukiwała swoich klientów,

– pokryciem kosztów, jakie ubezpieczony poniósł w związku z własną obroną po wystosowaniu do niego roszczeń (np. opłacenie prawników).

Kto ma obowiązek posiadania OC zawodowego?

Przepisy bardzo jasno określają, które grupy zawodowe muszą posiadać to ubezpieczenie, prowadząc działalność związaną ze swoją profesją. Obowiązek ten dotyczy:

– lekarzy,

– osób działających w branży finansowej – księgowi oraz doradcy podatkowych,

– przedstawicieli zawodów prawniczych,

– biegłych rewidentów,

– specjalistów związanych z branżą budowlaną – m.in. architekci oraz inżynierowie budownictwa.

Warto tutaj podkreślić, że w każdym przypadku przepisy określają, jaki musi być zakres takiej polisy oraz ile minimalnie ma wynosić suma gwarantowana. Warto jednocześnie pamiętać, że niewywiązanie się z obowiązku posiadania tego ubezpieczenia może wiązać się zarówno z karami finansowymi, jak i utratą praw do wykonywania zawodu.

Kupując obowiązkowe OC zawodowe warto przeanalizować ryzyko świadczenia danych usług

Niestety musisz mieć świadomość tego, że sumy ubezpieczeniowe w obowiązkowym OC zawodowym często są nieadekwatne do faktycznego ryzyka, jakie ponosi dana osoba. Jeśli w wyniku popełnienia błędu zrekompensowanie szkody będzie wiązać się z odszkodowaniem przekraczającym tę kwotę, ubezpieczony musi z własnej kieszeni wypłacić brakującą sumę pieniędzy.

Na szczęście na rynku dostępne są tzw. ubezpieczenia nadwyżkowe, które rozwiązują ten problem. Ich celem jest pokrycie różnicy pomiędzy wielkością roszczenia, a odszkodowaniem wypłaconym z OC zawodowego. Z tego powodu warto zastanowić się nad dokupieniem takiej polisy, wcześniej wnikliwie analizując ryzyko, jakie wiąże się ze świadczeniem danych usług.

OC zawodowe może kupić każdy

Na koniec warto podkreślić, że OC zawodowe mogą wykupić także przedstawiciele innych grup zawodowych. Nawet jeśli działasz w branży, która nie jest objęta obowiązkiem posiadania takiej polisy, warto się nad nią zastanowić. Duże ryzyko ponoszą bowiem także np. właściciele salonów kosmetycznych, elektrycy, weterynarze, ratownicy GOPR czy osoby organizujące i prowadzące wycieczki turystyczne.

To oczywiście tylko przykłady, gdyż zawodów, których wykonywanie wiąże się z dużą odpowiedzialnością, jest znacznie więcej. Dobrze oszacuj więc ryzyko usług, jakie świadczysz i w razie potrzeby zdecyduj się na wykupienie OC zawodowego. Możesz również skorzystać z pomocy specjalistów na stronie https://vleasing.pl/ubezpieczenie-oc-zawodowe/. Kosztuje relatywnie niewiele, a daje Ci sposób oraz jednocześnie nierzadko wpływa na poprawę wizerunku Twojego biznesu.

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe