W trakcie trwania minionego świątecznego weekendu policjanci czuwali nad bezpieczeństwem mieszkańców. Od soboty 23 grudnia do wtorku 26 grudnia funkcjonariusze otrzymali łącznie około 100 zgłoszeń o zdarzeniach zaistniałych na terenie powiatu.
Łącznie na terenie powiatu szamotulskiego odnotowano około 100 zgłoszeń dotyczących bieżących zdarzeń. Były to zarówno kolizje drogowe, interwencje publiczne, jak i interwencje domowe. Zgłoszenia dotyczyły m.in. utrudniania widzeń z dziećmi, grupowania się osób, zakłócania spokoju i porządku publicznego, nieprawidłowych zachowań na drodze, uszkodzenia mienia, konfliktów rodzinnych itp.
Jak co roku, w czasie trwania Świąt Bożego Narodzenia, policjanci ruchu drogowego dbali o bezpieczeństwo na drogach. Funkcjonariusze sprawdzali m.in. stan trzeźwości kierowców oraz sprawdzali, czy poruszają się z bezpieczną prędkością. W dniach od 23 do 26 grudnia policjanci odnotowali w sumie 10 kolizji drogowych. Do zdarzeń doszło w miejscowości Nowy Kraków, w Pniewach, w Kaźmierzu, w Szamotułach, w Lipnicy, w Podpniewkach, w miejscowości Stróżki oraz w Ostrorogu. Były to niegroźne zdarzenia. W czterech przypadkach były to kolizje z udziałem zwierząt.
Jedno ze zdarzeń wyglądało początkowo znacznie poważniej. Doszło do niego w dniu 26 grudnia br. na trasie K92 w Pniewach. Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynikało, iż prawdopodobną przyczyną zderzenia pojazdów było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Na skrzyżowaniu zderzyły się ze sobą toyota yaris, którą kierował mieszkaniec gminy Duszniki oraz skoda, którą kierował mieszkaniec gminy Czerwonak. Pasażerka toyoty została przetransportowana przez LPR do szpitala. Po przeprowadzonych w szpitalu badaniach, ustalono, iż doznała obrażeń, które zakwalifikowały sprawę jako kolizja drogowa. Czynności w tej sprawie prowadzi Komisariat Policji w Pniewach.
Na drogach niestety nie zabrakło kierujących pojazdami, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze ruchu drogowego w Dobrojewie ujawnili mieszkańca gminy Ostroróg, który kierował fordem. Mężczyzna znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Pierwsze badanie wykazało, iż miał 0,42 promila alkoholu w organizmie. Policjanci z Obrzycka ujęli natomiast podejrzanego o kierowanie motorowerem w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna miał 0,96 promila alkoholu w organizmie. Po podjętej interwencji domowej, funkcjonariusze z Wronek zatrzymali mieszkańca gminy Wronki podejrzanego o kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. W chwili zatrzymania, mężczyzna miał 1,38 promila alkoholu w organizmie.