W listopadzie Szamotulski ośrodek Kultury zorganizował w kołach gospodyń wiejskich gminy Szamotuły warsztaty „Haft szamotulski dla początkujących”.
– Celem tych warsztatów było rozpowszechnienie wiedzy o motywach i technikach haftu szamotulskiego oraz zachowanych wzorach zapisanych przed laty przez twórcę ludowego, Stanisława Zgaińskiego – tłumaczy Piotr Michalak, dyrektor ośrodka kultury.
Ideą Szamotulskiego Ośrodka Kultury jest przekazywanie lokalnej kultury ludowej z wykorzystywaniem tradycyjnych motywów we współczesnym wzornictwie, a przede wszystkim zaś jej zachowaniu w przyszłości. Milena Kolat-Rzepecka z SzOK odwiedziła KGW w Lulinku, Brodziszewie, Lipnicy, Otorowie, Koźlu i Gąsawach. Warsztaty hafciarskie prowadzone są także w Klubie Seniora SzOK. Niebawem odbędą się też w Przecławiu.
Tematyka haftu szamotulskiego pojawiła się m.in. w programie tegorocznych ferii dla dzieci i młodzieży. Miłością do tradycyjnego wzornictwa pracownicy ośrodka niedawno zarażali uczestników Baborówko Equestrian, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Baborowie, a także podczas OSY Objazdowej Sceny Artystycznej (wówczas w formie pocztówek i glinianych zawieszek z motywem). Warsztaty hafciarskie prowadzono także w jankowickim pałacu.
– W nowym roku zamierzamy kontynuować takie przedsięwzięcia. Planujemy bowiem odwiedzenie kolejnych zainteresowanych, niosąc wieść o naszym niezwykłym dziedzictwie – zapowiada Piotr Michalak – Korzystając z okazji, już dziś zapraszamy do obejrzenia wystawy pokonkursowej X edycji konkursu na haft i koronkę w dniach 25-29 listopada w kinie Halszka, na której znajdą się m.in. prace z motywem szamotulskiego haftu.
Nie sposób nie wspomnieć, że jedną z inicjatyw Szamotulskiego Ośrodka Kultury jest uruchomienie nowej sekcji „KOŁO HAFCIARSKIE – HaftujeMY! PO SZAMOTULSKU”. Spotkania odbywają się w piątkowe wieczory od godz. 18.00. Chętnych nadal zapraszamy.