Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach przypomina, że w dniu 17 listopada br. obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.
Święto zostało zainicjowane w USA przez dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety o zaprzestanie palenia papierosów w jednym dniu. Do tego apelu przyłączyło się 150 tysięcy ludzi, którzy spróbowali powstrzymać się od „dymka” jedną dobę. Wówczas było to wydarzenie nadzwyczajne. Historia obchodów Światowego Dnia w Polsce sięga 1991 i przybrała charakter akcji informacyjno – edukacyjnej skierowanej do osób palących, biernych palaczy, osób używających e-papierosy i nowatorskie wyroby tytoniowe.
Podejmując działania edukacyjne nie tylko chcemy zwrócić uwagę na ich szkodliwość zdrowotną, koszty ekonomiczne i społeczne, ale przede wszystkim dążyć do zmian zachowań Polaków wskazując te, które są korzystne dla zdrowia.
Warto wspomnieć, że wszystkie nowatorskie wyroby tytoniowe, w tym e-papierosy czy IQOS-y, zawierają nikotynę, która jest substancją silnie uzależniającą. Z punktu widzenia zdrowia, jego ochrony i umacniania, dyskusja nad tym, czy korzystniejsze od palenia tradycyjnych papierosów jest inhalowanie e-papierosów czy IQOS-ów jest bezpodstawna. Zdrowie na każdym etapie życia jest wartością nie do oszacowania. Trwająca obecnie debata niesłusznie przekonuje palaczy, że nowatorskie wyroby tytoniowe nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ich użytkowników. Dlatego też trzeba jasno powiedzieć, że wszelkie formy inhalowania nikotyny są szkodliwe, co zostało już medycznie udowodnione – informuje mgr inż. Agnieszka Jachnik, specjalista zdrowia publicznego z PSSE w Szamotułach.
Palaczy, podobnie jak alkoholików, wyróżnia bezkrytyczne podejście do swojego nałogu. Bierne palenie, które dotyczy osób postronnych, wyrządza nieodwracalne szkody, szczególnie w młodym organizmie i przyczynia się do chorób odtytoniowych u osób niepalących. Nie istnieje bowiem żaden bezpieczny czas, w którym można być eksponowanym na dym tytoniowy.
PSSE zachęca także do korzystania z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym pod nr tel. 801 108 108 lub 222 118 015 od poniedziałku do piątku w godz. 09:00 – 21.00 oraz w sobotę w godzinach 09.00-15.00. Doradcy w Poradni pomagają w opracowaniu Indywidualnego Planu Terapii i wspierają przez cały czas trwania procesu rzucania palenia. Można zamówić konsultację i ustalić dogodny dla siebie termin w godzinach pracy Poradni.
Ponadto porady dotyczące rzucenia palenia można znaleźć na stronie internetowej www.jakrzucicpalenie.pl