Gmina Szamotuły przystąpiła do programu dystrybucji węgla. Co trzeba zrobić, aby zakupić węgiel za nie więcej niż 2 tys. zł za tonę?
Przypomnijmy, że uchwalone w listopadzie przepisy umożliwiają włączenie się gmin w proces zakupu, dystrybucji i sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach. Zgodnie z ustawą, gminy, związki gminne i spółki gminne mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę, a następnie odsprzedawać go konsumentom za nie więcej niż 2 tys. złotych za tonę.
Zakupu mogą dokonać gospodarstwa domowe, które są uprawnione do tzw. dodatku węglowego i które zgłosiły węgiel jako podstawowe źródło ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Węgiel będzie można kupić tyko na wniosek w ograniczonej ilości – 1,5 tony do końca 2022 roku i 1,5 tony do końca stycznia 2023 roku.
Tani węgiel w gminie Szamotuły
Gmina Szamotuły dystrybucję węgla będzie prowadzić za pośrednictwem składu węglowego. Mieszkańcy będą mogli zakupić groszek, orzech lub miał za nie więcej niż 2000 złotych za tonę. Będzie trzeba pokryć również koszty transportu ze składu.
Uprawnionymi do zakupu węgla po preferencyjnej cenie będą gospodarstwa domowe, którym przysługuje dodatek węglowy (otrzymały dodatek bądź go otrzymają).
Łączny limit zakupu węgla będzie wynosił 3 tony na jedno gospodarstwo domowe. W ramach tego limitu można będzie kupić maksymalnie: 1,5 tony w okresie do 31.12.2022 roku oraz kolejne 1,5 tony w okresie od 01.01.2023 roku do 30.04.2023 roku.
Wzór wniosku dostępny jest w załączniku poniżej, w Kancelarii Miasta i Gminy Szamotuły oraz w Ośrodku Pomocy Społecznej w Szamotułach.
Wnioski można składać w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Szamotułach na Rynku 16/17.
Wniosek o tańszy węgiel: POBIERZ