- Reklama -
-2.9 C
Szamotuły
piątek, 22 listopada, 2024
Reklama

Lech otworzył we Wronkach Centrum Badawczo-Rozwojowe za 55 mln złotych [WIDEO]

Jedna z największych inwestycji Lecha Poznań dobiegła końca. Wczoraj odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Badawczo-Rozwojowego Akademii Lecha we Wronkach.

Prace związane z budową obiektu rozpoczęły się w 2021 roku. Początkowo koszt inwestycji oszacowano na 40 milionów złotych, jednak ze względu na sytuację ekonomiczną, budowa obiektów zamknęła się w kwocie znacznie wyższej – 55 mln złotych. 20 milionów Kolejorz otrzymał w ramach „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu” Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Bryła głównego budynku ma nawiązywać do historii Lecha Poznań – stąd przypomina kształtem lokomotywę z wagonami. Istotne znaczenie ma dla nas także aspekt wychowanków, stąd też postanowiliśmy nazwać niektóre sale dydaktyczne czy rekreacyjne od imienia i nazwiska tych piłkarzy, którzy obecnie reprezentują nasz kraj czy występują w najsilniejszych europejskich ligach. Dlatego mamy siłownię imienia Jana Bednarka czy salę konferencyjną imienia Jakuba Modera, to pokazuje chłopakom mieszkającym na co dzień w akademii, że każdy z nich ma szansę stać się częścią tego obiektu w przyszłości. W holu głównym znajdują się także specjalne tory z umieszczonymi nazwiskami najwybitniejszych zawodników wywodzących się z naszej akademii. To naturalny pomysł naszej grupy roboczej, podobnie zresztą jak umieszczenie sylwetek niektórych z nich na głównej fasadzie skills.lab – tłumaczy Marcin Wróbel, dyrektor Akademii Lecha.

- Reklama -

W budynku głównym zalazły się pomieszczenia dla trenerów, kadry zarządzającej oraz przeznaczone dla wypoczynku zawodników. Zaplanowano również salę do treningu funkcjonalnego, zaplecze medyczne, szatnie oraz pełne zaplecze organizacyjno-socjalne niezbędne do zagwarantowania najwyższych standardów szkolenia, a także osiemdziesiąt miejsc noclegowych. Znajdują się tutaj również sale wykładowe, bo od września Lech ma swoją szkołę. To Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Piłkarze z trzech grup młodzieżowych oraz drugoligowych rezerw mają na miejscu edukację – informuje Lech Poznań.

W osobnym budynku znalazł się nowoczesny symulator piłkarski – skills.lab. Jest to innowacyjne rozwiązanie w naszej części Europy. Podobny symulator posiada m.in. Bayern Monachium. Nie spotkałem jeszcze osoby, która miałaby na tym polu negatywne odczucia. Każdy zawodnik, który wchodzi do symulatora czuje, że stanowi centralny punkt procesu treningowego. Jest on ściśle nakierowany na indywidualny rozwój przy użyciu nowoczesnej technologii, co już samo w sobie powoduje u młodego człowieka pozytywne emocje. Pewnym wyzwaniem jest oczywiście przełożenie treningu z symulatora na ten z boiska trawiastego i odwrotnie. Trzeba znaleźć pierwiastek je łączący, ale już na dziś jesteśmy w stanie zidentyfikować, nad którymi elementami sprawiającymi trudność na murawie możemy pracować w skills.labie – podkreśla dyrektor Wróbel.

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe