Pięć kolizji drogowych, w tym jedna z udziałem podejrzewanego o kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. To bilans zdarzeń zaistniałych na terenie powiatu szamotulskiego.
W minioną sobotę oraz niedzielę (20 oraz 21 marca br.) na drogach powiatu szamotulskiego policjanci interweniowali w związku z pięcioma zdarzeniami drogowymi. Doszło do nich w Szamotułach, w Sędzinach, w Piotrowie, oraz w Przecławiu. Przyczyn przyczyny niniejszych kolizji to: nieprawidłowe cofanie, niezachowanie środków ostrożności podczas wjeżdżania na miejsce parkingowe, przekroczenie osi jezdni podczas wymijania pojazdów, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.
Najpoważniej wyglądało zdarzenie drogowe w Piotrowie, gdzie mieszkaniec Poznania, kierując pojazdem samochodowym marki JDM stracił nad nim panowanie, zjechał na lewy pas jezdni i „dachował” w przydrożnym rowie. Z policyjnych ustaleń wynikało, iż przyczyną zdarzenia było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Mężczyzna był trzeźwy, jednak po sprawdzeniu go w policyjnym systemie okazało się, iż nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem. Został ukarany mandatem karnym za spowodowanie kolizji drogowej oraz za jazdę bez wymaganych uprawnień.
W sobotę 20 marca br. około godziny 20.00 policjanci otrzymali zgłoszenie o zdarzeniu w Pniewach na ul. Poznańskiej. Według zgłoszenia, ktoś uszkodził znaki drogowe na wyspie dzielącej pasy ruchu. Samochód marki Opel Corsa, którym najprawdopodobniej dokonano uszkodzenia stał kilkaset metrów dalej. W sprawie interweniowali policjanci z Pniew. Wszelkie znalezione na miejscu ślady, wskazywały na to, iż faktycznie to ten pojazd brał udział w zdarzeniu. Policjanci wstępnie ustalili, iż samochodem kierował 48-letni mieszkaniec Pniew. Mężczyzna poruszał się pojazdem wraz z żoną. W chwili policyjnej interwencji, zarówno podejrzewany o kierowanie samochodem, jak i pasażerka znajdowali się pod wpływem alkoholu. Mężczyzna miał 1,46 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali 48-latkowi uprawnienia do kierowania pojazdami i uniemożliwili mu dalszą jazdę. Postępowanie w sprawie prowadzą pniewscy dochodzeniowcy. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, polskie prawo przewiduje do 2 lat więzienia, zakaz kierowania pojazdami oraz grzywnę. Dodatkowo, funkcjonariusze wyjaśniają też sprawę spowodowania w tym stanie zdarzenia drogowego, za co grozić może kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.