Od 1 stycznia 2020 roku, dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, policjanci spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Sprawdzenie stanu licznika podczas kontroli drogowej jest obligatoryjne – policjanci mają obowiązek wprowadzić wskazania do systemu. Jeżeli stwierdzą, że jego stan jest niższy, niż podczas przeglądu technicznego, istnieje spore prawdopodobieństwo, że został on cofnięty.
Wielkopolscy policjanci ujawnili już pierwsze przypadki cofnięcia licznika. W środę, 1 stycznia konińscy policjanci zatrzymali renault, w którym podczas przeglądu w lutym 2019 r stan licznika był o blisko 4000 km mniejszy. – Niby niewiele, ale jeżeli wziąć pod uwagę systemowe tego typu działanie, to włos może się już zjeżyć. Nieuczciwy kierowca może po każdym przeglądzie cofnąć licznik nawet o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów (jeżeli pokonuje w roku naprawdę duże odległości). Jeżeli przez pięć lat z rzędu licznik cofnięty będzie o 20000 km, to kupujący będzie „oszukany” na bagatela 100000 km. A niektórzy jeżdżą tym samym autem dłużej niż pięć lat. – mówi Marcin Jankowski z Komendy Miejskiej Policji w Koninie. –Kolejny przykład pokazuje, że takie systemowe działanie rzeczywiście może mieć miejsce. Wczoraj podczas kontroli osobowego mercedesa policjanci stwierdzili, że licznik został cofnięty o blisko 22000 km, a samochód przeszedł przegląd techniczny w ubiegłą sobotę 28 grudnia! – dodaje rzecznik KMP w Koninie.
Rekordzista miał cofnięty licznik o prawie 50 tys. km. –W Myślenicach patrol grupy SPEED z Komendy Wojewódzkiej Policji Krakowie 2 stycznia 2020 r. na drodze krajowej nr 7 (Zakopianka) zatrzymał do kontroli drogowej na samochód marki Peugeot Partner, którego kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość o 28 km/h. Kierowca został ukarany mandatem karym za to wykroczenie. Policjanci realizując czynności w ramach nowych uprawnień sprawdzili także aktualny stan drogomierza, który wynosił 152456 km. Następnie funkcjonariusze zweryfikowali pojazd w systemie informatycznym (Centralna Ewidencja Pojazdów), uzyskując informację, że stan jego licznika podczas ostatniego badania technicznego wynosił w roku 2018: 198900 km. Kierowca nie potrafił wyjaśnić, dlaczego stan licznika jest niższy niż w 2018 roku, tłumaczył, że jest to pojazd firmowy. – informuje KWP w Krakowie.
Co w przypadku, gdy kierowca będzie twierdził, że wymienił licznik z powodu usterki? Policjanci przypominają, że taką wymianę w ciągu 30 dni trzeba zgłosić uprawnionemu diagnoście, który ten fakt odnotuje w systemie i wprowadzi nowe dane.
Cofnięcie licznika to przestępstwo – sprawca lub zleceniodawca mogą zostać skazani nawet na 5 lat więzienia.