W szamotulskim kinie Halszka odbyła się konferencja na temat uzależnień połączona z oficjalnym podsumowaniem powiatowych konkursów pod hasłem „Dopalacze niszczą życie”. Podczas uroczystej gali o uzależnieniu opowiedział znany aktor Lech Dyblik.
W 2015 roku powstał Wielkopolski program profilaktyczny Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu „Dopalacze niszczą życie” to program skierowany przede wszystkim do młodzieży, by chronić ją przed zgubnymi skutkami zażywania substancji psychoaktywnych, jakim są dopalacze. Program ma na celu przekazanie wiedzy na temat konsekwencji zdrowotnych, psychologicznych, społecznych i prawnych zażywania substancji zastępczych i środków odurzających.
W ramach realizacji powyższego programu oraz w celu popularyzacji właściwych zachowań Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach w październiku 2018 roku ogłosiła dwa konkursy: na komiks oraz na przygotowanie spotu pod hasłem: „Dopalacze niszczą życie”. Do włączenia w akcję zaproszono uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych, klas 3 gimnazjum oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu szamotulskiego. Konkurs na terenie całego powiatu cieszył się dużym zainteresowaniem. Do udziału w obu konkursach zgłosiło się blisko 60 uczniów z 10 szkół z całego powiatu szamotulskiego.
W ramach programu „Dopalacze niszczą życie”, szamotulscy policjanci wspólnie z przedstawicielami sanepidu prowadzą działania informacyjno–edukacyjne na temat zagrożeń związanych z narkotykami i dopalaczami oraz konsekwencji popełniania czynów zabronionych. W 2018 roku w spotkaniach z policjantami uczestniczyło prawie 5 tys. uczniów z całego powiatu szamotulskiego.
Podczas uroczystego finału akcji „Dopalacze niszczą życie”, który odbył się 5 marca br. w szamotulskim kinie Halszka, młodzież miała okazję wysłuchać historii o uzależnieniu, którą opowiedział znany aktor Lech Dyblik. Znany z ról filmowych i telewizyjnych aktor od wielu lat jest niepijącym alkoholikiem. Podczas spotkania opowiadał o swoim życiu, problemach rodzinnych, karierze zawodowej. Szczerze mówił o własnych przeżyciach i emocjach związanych z rozwijaniem się uzależnienia od alkoholu i procesem wychodzenia z nałogu. Swoją historią chciał uświadomić młodzieży, jak podstępnie rozwija się choroba i jak może zakończyć się na pozór niewinne eksperymentowanie z alkoholem oraz innymi używkami. Podczas swojej wypowiedzi wielokrotnie podkreślał znaczenie rodziny i wzajemnych relacji z bliskimi, opartych na szacunku i zaufaniu. Swoją opowieść urozmaicił grą na gitarze i śpiewem w języku rosyjskim. Spotkanie z Panem Lechem Dyblikiem było możliwe dzięki współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pniewach.
Finał akcji był okazją do zastanowienia się nad problematyką uzależnień. W trakcie gali, przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Pani Marta Mamet wspomniała o danych statystycznych zatruć dopalaczami, jakie miały miejsce w 2018 roku na terenie wielkopolski.
Podczas spotkania młodzież oraz zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć nagrodzone spoty filmowe przygotowane przez uczniów w ramach konkursu „Dopalacze niszczą życie”.
Na zakończenie spotkania, Pan Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach, przedstawiciel Starostwa Powiatowego Pan Jan Stefaniak oraz gość specjalny Pan Lech Dyblik wręczyli nagrody zwycięzcom oraz wyróżnionym w konkursach rozstrzygniętych w ramach akcji.
Zwycięska praca została użyta do wyprodukowania materiałów profilaktycznych, które przestrzegają przed zagrożeniami związanymi z zażywaniem substancji psychoaktywnych. W ramach akcji wyprodukowane zostały również opaski odblaskowe, które były rozdawane m.in. podczas uroczystej gali oraz będą rozdawane podczas działań profilaktycznych prowadzonych przez tutejszych policjantów.
Podczas finału młodzież miała okazję porozmawiać z policjantami na temat wykonywanego przez nich zawodu i dowiedzieć się jakie są warunki przyjęć do służby w Policji. Policjanci przygotowali stoisko z różnymi ulotkami, między innymi promującymi zawód policjanta, przestrzegającymi przed zażywaniem substancji psychoaktywnych, dotyczące HIV i AIDS, czy też przemocy domowej.
Nagrodzone prace (fot. UMiG)
Organizatorem akcji pod hasłem „Dopalacze niszczą życie” jest Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach. Współorganizatorami działań są: Powiat Szamotulski, Ośrodek Pomocy Społecznej w Szamotułach, Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrorogu, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Wronkach, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Obrzycku, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kaźmierzu, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pniewach, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Obrzycku.