Stowarzyszenie Metropolia Poznań stawia na ekologię. W ramach programu walki ze smogiem zostanie zainstalowanych 160 czujników do pomiaru jakości powietrza. W Szamotułach czujniki już pojawiły się w Szkole Podstawowej nr 1 i 2. Regularnie mierzone też będą zanieczyszczenia powietrza w szkołach w Brodziszewie, Otorowie i Pamiątkowie.
W ramach projektu odbywają się również warsztaty i szkolenia edukacyjne. W Szamotułach spotkanie odbyło się 7 lutego w sali sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy. Wykładowca, Karol Raniszewski z Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej – Instytutu Badawczego i Alarmu Smogowego z Poznania, miał ułatwione zadanie. Do walki ze smogiem przekonywać słuchaczy nie musiał – w wykładzie wzięli udział nauczyciele, działacze organizacji pozarządowych i szamotulanie zainteresowani tą tematyką. W tym gronie trudno było znaleźć osoby kwestionujące zagrożenia wynikające z faktu życia w zanieczyszczonym środowisku. Stąd, już po zakończeniu wykładu, szczegółowe pytania do Karola Raniszewskiego i ożywiona dyskusja o sposobach walki ze smogiem.
Wnioski nie pozostawiają żadnych wątpliwości – skuteczne, przejrzyste i w pełni egzekwowalne prawo jest oczywiście ważne, ale najważniejsza jest zmiana świadomości mieszkańców. Czy metropolitalny program to zmieni? Już zmienił – bieżący odczyt wskazań czujników zainstalowanych w szamotulskich szkołach wywołał spore poruszenie! Ale podstawowe zadanie, czyli wzrost świadomości ekologicznej i zmiana mentalna jeszcze trochę potrwa. A czasu nie mamy zbyt dużo!
Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań jest pierwszym tego rodzaju metropolitalnym projektem w kraju. Czas trwania projektu to trzy lata a kosztuje 1 268 179,20 zł. Mapa czujników i aktualne wyniki pomiarów są dostępne na witrynie: http://esa.nask.pl.