- Reklama -
-1.5 C
Szamotuły
czwartek, 20 lutego, 2025

11 osób zatrzymanych w związku z handlem narkotykami. Zabezpieczono znaczne ilości nielegalnych substancji

Dzięki intensywnej i wielomiesięcznej pracy wronieckich policjantów oraz prokuratury, zakończono rozległe śledztwo dotyczące działalności osób zajmujących się handlem narkotykami. W wyniku przeprowadzonych działań zatrzymano w sumie 11 osób, z których część usłyszała zarzuty posiadania oraz wprowadzania do obrotu znacznych ilości substancji odurzających i psychotropowych.

Rozpracowanie spraw wymagało od śledczych ogromnego zaangażowania i determinacji. Przez niemal rok wronieccy funkcjonariusze, współpracując z szamotulskim prokuratorem prowadzili działania operacyjne oraz dochodzeniowe, które pozwoliły na zebranie kluczowych dowodów. W efekcie udało się nie tylko zatrzymać podejrzanych, ale także zabezpieczyć znaczne ilości narkotyków, które mogły trafić na czarny rynek, niosąc za sobą negatywne konsekwencje społeczne. Powodzenie śledztwa było możliwe dzięki ścisłej współpracy policji i prokuratury, których działania były prowadzone z najwyższą starannością.

Sprawa zaczęła się od zatrzymania mieszkańca Ostroroga

Ta wielowątkowa sprawa miała swój początek w lutym 2024 roku, kiedy to na podstawie uzyskanych wcześniej informacji policjanci z Wronek oraz z Szamotuł zatrzymali 40-letniego mieszkańca Ostroroga. Podczas przeszukania jego miejsca zamieszkania, kryminalni znaleźli znaczną ilość narkotyków. Funkcjonariusze zabezpieczyli nielegalne substancje takie jak kilkadziesiąt butelek z cieczą zawierającą substancję psychotropową, blisko 150 sztuk tabletek ecstazy, kilkadziesiąt gramów amfetaminy oraz marihuany. Z wydanych w sprawie opinii biegłego wynikało, iż zabezpieczone narkotyki stanowiły ponad 10500 dawek efektywnych, a więc można by nimi dokonać jednorazowego odurzenia ponad 10500 osób.

Wobec 40-latka na wniosek prokuratora sąd zastosował wówczas środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania w celu zabezpieczenia prawidłowego toku dalszego śledztwa.

Z zebranych w sprawie materiałów dowodowych wynikało, iż 40-latek handlował narkotykami, uczestniczył w obrocie substancjami psychotropowymi w postaci 3-CMC oraz środkami odurzającymi w postaci ziela konopi innych niż włókniste w łącznej ilości ok 3 kilogramów. Łącznie za powyższe przestępstwa prokurator przedstawił mu 10 zarzutów.

10 kolejnych osób zaangażowanych w proceder

Nie był to jednak koniec całej sprawy. W toku dalszych działań śledczy pracowali nad zatrzymaniem kolejnych osób mających związek z przestępczym procederem. Łącznie do sprawy, w kolejnych miesiącach 2024 roku, policjanci zatrzymali jeszcze 10 osób z czego wobec dwóch osób zastosowano tymczasowe aresztowanie. Osoby powiązane ze sprawą, to mieszkańcy miasta oraz gminy Wronki, Ostroroga, Obrzycka, Trzcianki, powiatu obornickiego oraz powiatu poznańskiego w wieku od 26 do 40 lat. Rozpracowanie sprawy nie tylko wymagało olbrzymiego nakładu pracy, ale także profesjonalizmu i doświadczenia, którym wykazali się zaangażowani funkcjonariusze oraz prokurator.

Podczas kolejnych przeszukań policjanci zabezpieczyli nielegalne substancje takie jak m.in. amfetamina, metamfetamina, marihuana, kokaina, tabletki zawierające substancje psychotropowe, po których przebadaniu stwierdzono, że można by nimi dokonać jednorazowego odurzenia ponad 3700 osób.

Zabezpieczono liczne materiały dowodowe

Podczas pracy śledczy zabezpieczyli liczne materiały dowodowe, na podstawie których prokurator przedstawił kolejnym dwóm osobom zarzuty za udział we wprowadzaniu do obrotu znacznej ilości środków odurzających i psychotropowych w łącznej ilości około 18 kg. Ponadto jeden z zatrzymanych usłyszał zarzut przygotowania do wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków, 4 osoby usłyszały zarzuty za posiadanie narkotyków w znacznych ilościach, a 3 za handel narkotykami. W dwóch przypadkach mężczyźni podejrzani też byli o przestępstwo kierowania gróźb karalnych.

W sprawach tych w ostatnim czasie skierowane zostały akty oskarżenia do sądu. O wymiarze kary dla oskarżonych będzie decydował sąd. Najwyższy wymiar kary – do 12 lat więzienia – grozi za wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków.

Rozpracowanie tego typu sprawy, to ważny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa społeczności lokalnej. Narkotyki, to nie tylko zagrożenie dla zdrowia i życia osób je zażywających, ale także źródło wielu innych problemów. Tego rodzaju sprawy pokazują, jak ważna jest konsekwentna walka z przestępczością narkotykową.

Obserwuj Nas:

21,500FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe