- Reklama -
2.7 C
Szamotuły
sobota, 23 listopada, 2024
Reklama

Wielkie święto tradycji w Szamotułach

Koncert Galowy XIV Amatorskiego Konkursu Gwarowego „Godejma po naszymu” oraz wernisaż X jubileuszowej edycji konkursu „Na haft i koronkę” odbył się w czwartek w Szamotułach.

Na to wielkie święto tradycji zaprosił do kina „Halszka” organizator Szamotulski Ośrodek Kultury i współorganizator Powiat Szamotulski. Partnerem wydarzeń było Muzeum Zamek Górków.

Celem konkursu gwarowego była popularyzacja gwary szamotulskiej i poznańskiej, jej wartości literackiej i artystycznej, zachowanie tradycji i zachęcenie do posługiwania się gwarą w życiu codziennym oraz integracja różnych pokoleń społeczności lokalnej pielęgnujących tradycję gwary miejskiej.

- Reklama -

– Konkurs był skierowany do dzieci i młodzieży. Wy jesteście naszą przyszłością, ale nie da się budować przyszłości, nie doceniając przeszłości. Takimi działaniami staramy się rozbudzić waszą miłość do przeszłości. Widząc wasze zaangażowanie w tym konkursie możemy stwierdzić, że nam się to udało – mówił do uczestników podczas koncertu galowego Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.

Pod okiem jurorów: Agnieszki Krygier-Łączkowskiej i Jana Strugarka zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 i 3 w Szamotułach, Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu, Nojewie, Otorowie i Przyborowie, I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach.

W kategorii: 4-6 klasa szkoły podstawowej wyróżnienie otrzymały: Milena Machaj ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Szamotułach, 3 nagrodę Marcelina Słomińska ze Szkoły Podstawowej w Nojewie, 2 nagrodę Lena Singer ze Szkoły Podstawowej w Nojewie i 1  nagrodę Natalia Stieler ze Szkoły Podstawowej w Otorowie. W kategorii: 7-8 klasa szkoły podstawowej wyróżnienie trafiło do Zuzanny Bożyczko ze Szkoły Podstawowej w Przyborowie, 3  nagroda do Oliwii Gendery ze Szkoły Podstawowej w Nojewie, 2 nagroda do Gabrieli Komorowskiej ze Szkoły Podstawowej w Nojewie i 1 nagroda do Joanny Ossowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Szamotułach. W kategorii szkół ponadpodstawowych 1 nagrodę otrzymała Marta Machaj z I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach, 2 nagrodę Jakub Kasprowiak z Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach.

Laureaci wystąpili podczas koncertu galowego i odebrali nagrody od starosty Beaty Hanyżak i dyrektora Piotra Michalaka. Tradycją już się stało, że na koncercie galowym „Gdejma po naszymu” wystąpiła Kapela „Zza Winkla”.

Ten wyjątkowy wieczór stworzyli zarówno młodzi ludzie popisujący się gwarą, ale także rękodzielniczki, koronczarki, mistrzynie haftu i szydełka biorące udział w konkursie „Na haft i koronkę”. Celem konkursu było ukazanie misternej pracy rękodzielniczek i bogatej różnorodności jej efektów oraz uhonorowanie najlepszych dzieł w technikach należących do haftu, koronki i prac z motywem haftu szamotulskiego.

– Tradycja to piękno, które chronimy, a nie więzy które nas krępują. Uczestniczki konkursu zdecydowanie udowodniły, że tradycja to piękno – mówił Piotr Michalak, dziękując za udział w konkursie – Jak po nitce z haftów, przekazujcie panie z pokolenia na pokolenie piękną tradycję. Widać w waszych pracach, że w tej nitce zapisujecie swoją wrażliwość, dajecie swoje serce, dzięki czemu każda praca, nawet z podobnym motywem, jest niepowtarzalna.

W jubileuszowej X edycji konkursu udział wzięły: Grażyna Abram (Wągrowiec), Renata Adamczyk (Wągrowiec), Beata Babiarz (Handzlówka), Marzena Chalak (Szamotuły), Anna Christel (Wągrowiec), Marta Figura (Jaworzno), Maria Gruchała (Wągrowiec), Wiesława Gmurowska (Ostroróg), Danuta Henczke (Podrzewie), Irena Kilar-Wysocka (Rogoźno), Anna Kłosowicz (Jaworzno), Krystyna Kłosowicz (Jaworzno), Wiesława Kotarba (Wągrowiec), Gizela Kruczyńska (Złotów), Teresa Kruczyńska (Złotów), Gabriela Małolepsza (Gaj Mały), Paulina Młynarczak (Poznań), Irena Nogalska (Wągrowiec), Iwona Nowak (Rogoźno), Ewelina Pawelec (Jaworzno), Helena Prokopczyk (Żary), Emilia Przybylska (Wągrowiec), Krystyna Różańska (Wągrowiec), Renata Siekierska  (Brodziszewo), Maria Sikorska (Bobowa), Jadwiga Śliwa (Bobowa), Zofia Tecław (Szamotuły) i Maria Tomczak (Rudnicze).

Komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Płócienniczak, Maria Voelkel-Brukwicka i Monika Romanowska-Pietrzak po obejrzeniu 89 nadesłanych prac konkursowych postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: w kategorii haft szamotulski 1 nagrodę Paulinie Młynarczak. W kategorii haft: wyróżnienie Annie Kłosowicz, 2 nagrodę Krystynie Kłosowicz i 1 nagrodę Marii Tomczak. W kategorii koronka: nagroda 3 – Grażyna Abram, 2 nagroda – Danuta Henczke. Laureatką w kategorii „koronka” została Irena Kilar-Wysocka. Dodatkowo komisja konkursowa przyznała: w kategorii frywolitka 1 nagrodę dla Iwony Nowak, w kategorii koronka klockowa: wyróżnienie dla Beaty Babiarz, 1 nagrodę dla Jadwigi Śliwa oraz wyróżnienie w kategorii koronka szydełkowa dla Eweliny Pawelec.
Ekspozycję pokonkursową można oglądać w holu kina do 29 listopada. 

ŹródłoSzOK

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe