Od kilku dni trwa III etap rewitalizacji Rynku w Szamotułach.
We wtorek, 14 czerwca rozpoczęła się przebudowa kolejnego fragmentu szamotulskiej starówki. Wiązało się to z dużymi zmianami w organizacji ruchu w jej obrębie. Zamknięto wjazdy na Rynek od ulicy Ratuszowej i Wronieckiej, a ruch przeniesiono na część wschodnią. Zmieniono również lokalizację przystanku autobusowego, który teraz znajduje się przy budynku Poczty Polskiej.
W obrębie Rynku wprowadzona została strefa zamieszkania. W związku z tym, wszystkie skrzyżowania traktowane są jako równorzędne – obowiązuje zasada prawej ręki. Prędkość została ograniczona do 20 km/h. Nie wyznaczono miejsc przejścia przez jezdnię – w strefie zamieszkania pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami.
Mieszkańcy mogą już korzystać ze zrewitalizowanej części, tzw. placu miejskiego, na którym w przyszłości odbywać się będą wydarzenia kulturalne. Zamknięty jest jeszcze fragment, na którym odwzorowany został w posadzce układ urbanistyczny Pierwszych Szamotuł. Znajdzie się tam też tablica multimedialna.
Zobacz też zdjęcia z drona autorstwa SzamoDron:
Oddanie większej części płyty Rynku pieszym, wiązało się oczywiście z koniecznością uregulowania ruchu pojazdów. Do dyspozycji kierowców są dwa pasy ruchu, wzdłuż których biegnie ciąg pieszy i rowerowy. Jak już wcześniej wspominaliśmy, na Rynku nie ma przejść dla pieszych, ponieważ ci mają pierwszeństwo przed pojazdami w całym jego obrębie. Jezdnie są dość wąskie, co może sprawiać problemy kierowcom większych pojazdów. W środowe popołudnie ruch przebiegał jednak bardzo sprawnie, nie tworzyły się zatory.
Jednym z najczęściej powtarzanych zarzutów jest za mała ilość zieleni. Uczciwie trzeba przyznać, że obecnie nasadzeń jest więcej, niż przed przebudową. W przyszłości na Rynku mają jeszcze pojawić się rośliny w donicach.
Przebudowa zakończy się jesienią
Od wtorku trwa remont części Rynku, na której zlokalizowane będą miejsca parkingowe, plac zegarowy, miejsce na ogródki gastronomiczne, fontanna oraz dwa pomniki. W trakcie prac zlikwidowane zostaną szalety miejskie. Nowa, w pełni zautomatyzowana toaleta, ma powstać przy ul. Kapłańskiej. Remont starówki powinien zakończyć się w IV kwartale 2022 roku.