- Reklama -
-0.2 C
Szamotuły
piątek, 22 listopada, 2024
Reklama

Prezenty a savoir-vivre – co musisz wiedzieć o sztuce dawania i otrzymywania?

Artykuł sponsorowany

Sposób wręczania prezentu jest równie istotny, co wybór podarunku. Niewiele osób wie, że zasady dawania upominków już od kilkunastu lat istnieją w podręcznikach dobrych manier! Prezentowy savoir-vivre rozpoczyna się już na etapie wymyślania prezentu dla bliskiej osoby. Już w tym momencie należy wykazać się taktem i znajomością upodobań osoby, której chcemy wręczyć idealny prezent. Bardzo istotna jest kwestia wieku. Prezentując danej osobie podarek niezwiązany z jej przekonaniami, stylem życia czy preferencjami, możemy zostać odebrani bardzo negatywnie. Kolejną kwestią wartą zastanowienia jest oryginalność. Prezenty powinny być wyjątkowe i bezpośrednio nawiązywać do osobowości tego, którego chcemy obdarować. Wręczanie prezentu nigdy nie powinno być obowiązkiem, który należy odhaczyć zanim siądzie się do stołu – powinna być to obustronna przyjemność, zarówno dla ciebie, jak i świętującego.

Liczą się nie tylko prezenty, czyli o znaczeniu opakowania

Opakowanie to jedna z pierwszych rzeczy, jakie rzuca się w oczy podczas wręczania prezentu. Jeżeli zapakujesz swój podarek oryginalnie, pobudzisz ciekawość i sprawisz, że będzie on odbierany jeszcze lepiej. Sama otoczka prezentu jest bardzo indywidualna. Bardzo wiele osób decyduje się na opakowania w formie pudełek z grawerem – zwłaszcza, gdy w grę wchodzi obdarowywanie kogoś biżuterią, ulubionym trunkiem czy zestawem słodkości. Elegancko zapakowane prezenty nie powinny mieć na sobie ceny, a także być w miarę łatwe do odpakowania. Pakowanie drobnych prezentów w stertę folii i papierów już dawno wyszły z mody, stanowiąc bezmyślne marnotrawstwo. Obecnie wiele sklepów umożliwia zainteresowanym opcję naniesienia spersonalizowanego grawerunku nie tylko na prezent, lecz także jego opakowanie – doskonały przykład stanowi oferta sklepu Murrano, posiadającego prezenty na każdą okazję.

Kilka słów o tym, jak powinno się wręczać prezenty

Odpowiednio zapakowany prezent przenosi nas do kolejnego kroku, jakim jest wręczenie prezentu. W zależności od okazji i odbiorcy podarunku, sam moment dawania komuś prezentu może przebiegać na różne sposoby.

  • W przypadku spotkań nieoficjalnych, wręczanie prezentu przebiega w sposób klasyczny – składamy na ręce solenizanta podarunek oraz składamy szczere życzenia.

  • Gdy odwiedzamy parę, główny prezent składa się na rękach Pani Domu – z wyjątkiem trunków. Wszelkie nalewki czy wina wędrują w ręce Gospodarza.

  • Jeżeli jesteśmy gośćmi na ślubie swoich znajomych czy rodziny, prezenty powinniśmy wręczać przy składaniu życzeń Młodej Parze, zaraz po oficjalnym ogłoszeniu zakochanych małżeństwem.

W innych kulturach kładzie się ogromny nacisk na to, którą ręką wręcza się dany prezent. W Polsce ta kwestia jest bardzo swobodna, jednak na Wschodzie sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. W krajach arabskich podarunki można wręczać wyłącznie prawą ręką, zaś w Azji podarunki przekazywane są oburącz, a sam zwyczaj wręczania zwieńczony jest lekkim ukłonem czy pochyleniem tułowia.

Gdy przesyt nie jest rozwiązaniem – prezenty dla dzieci

Nawet najmniejsze prezenty potrafią wywołać szeroki uśmiech na twarzy dziecka. Okazuje się, że z podarunkami dla najmłodszych nie należy przesadzać. Wręczanie dziecku prezentów bez okazji, na przykład przy każdej wizycie, może mieć na nie zły wpływ. Dziecko może zacząć postrzegać nas nie jako członka rodziny czy przyjaciela, lecz osobę odpowiedzialną za przynoszenie podarunków. Sytuację uratować może wyłącznie zachowanie umiaru i rozsądku. Istotna jest również kwestia bezpieczeństwa – wybierajmy prezenty mądrze, adekwatnie do poziomu rozwoju dziecka.

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Nas:

20,050FaniLubię
1,060ObserwującyObserwuj
1,200SubskrybującySubskrybuj

Nowe

- Reklama -