- Reklama -
2.9 C
Szamotuły
sobota, 23 listopada, 2024
Reklama

Policjanci rozmawiali z mieszkańcami o przemocy w rodzinie

Dzielnicowi z Posterunku Policji w Obrzycku, wraz z policjantkami z Szamotuł spotkali się z członkami Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Ostrorogu. Celem spotkania było omówienie problematyki przemocy w rodzinie oraz zwrócenie uwagi na to, że problem ten może dotknąć każdego i należy na niego reagować.

W marcu br. w Komendzie Powiatowej Policji w Szamotułach odbył się konkurs dla dzielnicowych na projekt programu profilaktycznego. Każdy z dzielnicowych wybrał problem, którym chce się zająć w ramach swojego projektu. Wszystkie projekty zostały wdrożone do realizacji od dnia 1 kwietnia br. Na poziomie powiatowym konkurs wygrał dzielnicowy z terenu gminy Ostroróg, który przygotował projekt pod hasłem „Alkoholizm, a rodzina”. Mł. asp. Rafał Banachowicz postanowił zająć się problemem alkoholizmu oraz przemocy w rodzinie.

- Reklama -

Właśnie w ramach powyższego projektu funkcjonariusz, wspólnie z dzielnicowym z gminy Obrzycko oraz z policjantkami z szamotulskiej komendy, w minioną sobotę (7 kwietnia) spotkał się z członkami Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Ostrorogu. W wielkanocnym spotkaniu integracyjnym,  oprócz zarządu i członków stowarzyszenia i ich rodzin, uczestniczył również Burmistrz Miasta i Gminy Ostroróg oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Ostrorogu.

Celem spotkania Policji ze społeczeństwem było zwrócenie uwagi na problem przemocy w rodzinie. W prostych ćwiczeniach warsztatowych, policjanci przedstawili uczestnikom spotkania podstawowe rodzaje przemocy oraz omówili mity i stereotypy dotyczące tego problemu.

Funkcjonariusze zwrócili uwagę na to, iż nieprawdą jest, że przemoc dotyczy tylko i wyłącznie osób z problemem alkoholowym, ale może również dotknąć osoby, które pochodzą z  dobrze sytuowanych rodzin. Przemocy może doświadczać osoba starsza, ale i dziecko, osoba zdrowa, ale i z niepełnosprawnościami. Przemoc dotknąć może kobiety, ale zdarzają się też przypadki, gdzie ofiarami przemocy są mężczyźni. Nie ma więc reguły, według której można jednoznacznie określić, kto może być ofiarą przemocy domowej. Tak naprawdę poszkodowanym w wyniku przemocy może być każdy.

W prostym ćwiczeniu policjanci zwrócili uwagę uczestników spotkania na to, jak ciężko jest mówić o swoich tajemnicach. Właśnie dlatego, osoby dotknięte przemocą często same boją się mówić o swoich problemach. Jeśli jesteśmy świadkami przemocy powinniśmy więc odpowiednio zareagować, aby spróbować pomóc osobie poszkodowanej.

Na zakończenie spotkania z policjantami, za aktywne uczestnictwo w ćwiczeniach, wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali karty praw osoby dotkniętej przemocą w rodzinie oraz kamizelki i elementy odblaskowe z hasłem „Reaguj, gdy jesteś świadkiem przemocy!”.

KPP w Szamotułach (mł. asp. Sandra Chuda)

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe