W każdej branży, w której transportowane lub składowane są różnego rodzaju towary albo produkty, należy zadbać o to, aby odbywało się to w jak najbardziej ekonomiczny i bezpieczny sposób. W przeciwnym razie może nieść to za sobą straty. To właśnie z tego względu w tak wielu branżach zastosowanie znajdują palety EPAL. Wyróżniają się one najwyższą jakością, dzięki czemu są odporne na nacisk, charakteryzują się długą żywotnością i bardzo łatwo można je transportować.
Jak wyglądają palety EPAL?
EPAL to palety produkowane z drewna o wymiarach 800 mm szerokości x 1200 mm długości i 144 mm wysokości. Rozmiar ten podlega standaryzacji, w związku z czym każdy nośnik jest taki sam. Dotyczy to również ilości i rozkładu poszczególnych elementów. Każda paleta EPAL składa się z dokładnie takiej samej ilości desek i wsporników. Ułożonych i zamocowanych w dokładnie taki sam sposób. Wygląd i parametry palet tego typu są określone europejskimi normami.
By dany nośnik mógł zostać oznaczony jako EPAL, musi być wyprodukowany przez podmiot posiadający licencję Europejskiego Związku Pracodawców Producentów Europalet. Oryginalna nazwa tego organu to European Pallet Association, skąd skrót EPAL. Każda firma, która posiada taką licencję, podlega rygorystycznym kontrolom. Dzięki temu palety z takim znacznikiem wyróżniają się zawsze tak samo wysoką jakością.
Oryginalność takich palet jest potwierdzana specjalnym symbolem. Mowa o napisie EPAL umieszczonym w owalu. Musi widnieć on na nośniku w aż dwóch miejscach. Trzeba szukać go na prawym i lewym wsporniku. Tak oznaczone palety nie dość, że mają bardzo dobre parametry techniczne, to jeszcze podlegają wymianie. To oznacza, że dostarczając dany towar czy produkt odbiorcy, nie trzeba na miejscu zdejmować ładunku, a wystarczy w zamian wziąć inny nośnik, upewniając się jednak, czy również jest on oryginalny.
Jakość, którą doceniają nawet najwięksi
Palety z licencją European Pallet Association to jedne z najczęściej wykorzystywanych nośników w transporcie i magazynowaniu materiałów budowlanych, części samochodowych, papieru, farmaceutyków, napojów oraz żywności. Ze względu na ich wysoką odporność na uszkodzenia i niezawodność, chętnie sięgają po nie, nie tylko niewielkie firmy, ale również światowe koncerny. Można spotkać się z nimi niemalże w każdej gałęzi przemysłu, co tylko jest potwierdzeniem tego, jak dobre mają parametry techniczne.
Ponieważ są one produkowane z lekkiego, ale wytrzymałego drewna, a do tego mają specjalną konstrukcję, wyróżniają się względnie niską wagą, natomiast są niezwykle wytrzymałe. Za sprawą świetnego doboru poszczególnych komponentów i ich łączeń, pozwalają na transportowanie i magazynowanie ładunków o znacznej wadze. Nośność dynamiczna każdego takiego nośnika to 1500 kg, natomiast nośność statyczna pozwala na składowanie na nich towarów ważących nawet do 4 ton.
Sprawdź pełną ofertę PolskieOpakowania – dystrybutor palet drewnianych