- Reklama -
8.7 C
Szamotuły
czwartek, 22 lutego, 2024

Czy są blizny, których nie da się usunąć?

Artykuł sponsorowany

Blizny to zwykle nieestetyczne i trudne do zatuszowania ślady po urazach lub zabiegach chirurgicznych. Wiele osób cierpiących z tego powodu szuka sposobów na ich usunięcie lub zminimalizowanie ich widoczności. Jednakże, czy zawsze można przeprowadzić skuteczne usuwanie blizn?

Czym są blizny?

Blizny są wynikiem uszkodzenia skóry, które może powstać na skutek różnych czynników. Mogą to być operacje, urazy, choroby skóry, a także skaleczenia, trądzik czy ospa wietrzna. Każdy typ uszkodzenia skóry jest inny, dlatego też blizny, które się z nich tworzą, również różnią się między sobą. Niektóre blizny są łatwe do usunięcia, inne są trudne lub wręcz niemożliwe.

Blizny, które najtrudniej usunąć

Blizny keloidowe, czyli blizny, które wyrastają ponad powierzchnię skóry, są tymi, które najtrudniej jest usunąć. Powstają na skutek nadprodukcji kolagenu w organizmie i zwykle wymagają kilku etapów leczenia, takich jak laseroterapia, chirurgiczne usunięcie blizn czy stosowanie specjalnych opasek silikonowych. Mimo to nie zawsze udaje się osiągnąć pełną eliminację blizn keloidowych.

Blizny zanikowe, czyli blizny, które powstają na skutek utraty tkanki, również sa trudne do usunięcia. W tym przypadku skóra w miejscu urazu staje się cieńsza i mniej elastyczna, co skutkuje powstaniem wklęsłej blizny. Istnieją jednak metody, takie jak mikronakłucie skóry, które pomagają w stymulacji produkcji kolagenu i elastyny, poprawiając tym samym jakość skóry w miejscu blizny. Również terapia laserowa daje całkiem zadowalające efekty.

Usuwanie blizn lub redukcja widoczności

W większości przypadków usuwanie blizn jest możliwe. Niezależnie od typu blizny, czas jest kluczowym czynnikiem w procesie leczenia. Niektóre blizny z czasem naturalnie zanikają i stają się mniej widoczne, ale są też takie, które pozostają na zawsze. Wiele zależy od typu skóry i sposobu, w jaki organizm reaguje na proces leczenia. Niemniej w zasadzie w każdym przypadku możliwa jest przynajmniej redukcja widoczności blizny, w czym przeważnie najlepiej sprawdza się laseroterapia. W skrajnych przypadkach konieczne może być jej wsparcie leczeniem chirurgicznym.

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Nas:

18,000FaniLubię
1,060ObserwującyObserwuj
1,200SubskrybującySubskrybuj

Nowe

- Reklama -