- Reklama -
23 C
Szamotuły
czwartek, 18 lipca, 2024
Reklama

Co baza firm mówi o przedsiębiorstwach z powiatu szamotulskiego? Sprawdźmy!

Artykuł sponsorowany

Globalna pandemia koronawirusa oraz trudna sytuacja geopolityczna w olbrzymim stopniu wpływają na gospodarkę i kondycję wielu przedsiębiorstw. Oczywiście w różnym stopniu reagują na nie różne branże, a nawet regiony. Dzięki bazie firm można przyjrzeć się bliżej podmiotom z poszczególnych części kraju. Sprawdźmy, jak wygląda sytuacja w powiecie szamotulskim.

Powiat szamotulski – najważniejsze dane

Powiat Szamotulski, według ostatnich danych GUS, zamieszkuje 91 720 osób. W jego skład wchodzą pełniące rolę stolicy powiatu Szamotuły, w których obecnie mieszka 28 899 osób, a także miejscowości Wronki, Pniewy, Ostroróg, Obrzycko, Kaźmierz i Duszniki.

Ze względu na bliskość Poznania intensywnie rozwija się w nim również biznes, a stopa bezrobocia jest bardzo niska. Według danych Powiatowego Urzędu Pracy wynosi ona 3,3%. Jest to wprawdzie nieco więcej od średniej stopy bezrobocia w Wielkopolsce (2,9%), jednak ten wynik jest zdecydowanie niższy niż w przypadku całego kraju (aktualna stopa bezrobocia to 5,2%).

Ile firm działa w powiecie szamotulskim?

Odpowiedzi na to pytanie można poszukać online. 8262 firmy zarejestrowane w powiecie szamotulskim znajdują się w bazie firm ALEO.com zawierającej aktualne dane o przedsiębiorstwach — oczywiście najwięcej z nich znajduje się w największej gminie, czyli Szamotułach. Łącznie działa tam 1941 przedsiębiorstw, co stanowi 36,8% wszystkich firm w powiecie. Na drugim miejscu znajdują się Pniewy, w których działają 874 przedsiębiorstwa, a na trzecim Wronki z 771 działalnościami, co stanowi 14,6% wszystkich firm powiatu szamotulskiego.

Szamotuły wyraźnie dominują także pod względem zagęszczenia firm w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców (104) oraz kilometr kwadratowy (175). W tej klasyfikacji na drugim miejscu znajdują się Wronki z 68 firmami na tysiąc mieszkańców oraz 132,7 w przeliczeniu na kilometr kwadratowy. Na trzecim miejscu znajdują się natomiast Pniewy ze 112,82 działalnościami gospodarczymi na tysiąc mieszkańców oraz 93,78 biznesami na kilometr kwadratowy. Warto zauważyć, że 970 podmiotów, a więc blisko 20% całości, zarejestrowano w innych miejscowościach powiatu.

Powiat szamotulski na tle województwa wielkopolskiego

Biorąc pod uwagę aktywność gospodarczą mieszkańców, powiat szamotulski znajduje 11 miejsce w województwie wielkopolskim. Oczywiście wyraźnym liderem jest stołeczny Poznań: w powiecie poznańskim działa aż 54 207 firm, co sprawia, że jest to jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych w całym kraju.

Drugie miejsce zajmuje powiat ostrowski z 25666 firmami, a na trzecim znajduje się natomiast powiat pleszewski z 15695 firmami, który nieznacznie wyprzedza powiat koniński z 14265 aktywnymi przedsiębiorstwami. W pierwszej dziesiątce aktywnych gospodarczo miast województwa wielkopolskiego znajduje się również Kalisz, Leszno, Ostrów Wielkopolski, Konin, Piła, Gniezno, Luboń, Swarzędz oraz Września.

Przedsiębiorstwa w Wielkopolsce

Łącznie w Wielkopolsce działa 278 165 firm, a wspomniany wcześniej Poznań skupia aż 21,8% z nich. Podobnie jak w innych regionach kraju wyraźnie dominuje indywidualna działalność gospodarcza. W ten sposób działa aż 273972 przedsiębiorców.

Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszą się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością: w ten sposób działalność wykonuje 2793 firm. Jeszcze mniej jest spółek jawnych (367 firmy), spółek komandytowych (360 firm) oraz stowarzyszeń rejestrowych (236 firm).

Pod względem profilu działania najwięcej firm skupia się na usługach remontowo-budowlanych (56 794 przedsiębiorstw), na drugim miejscu znajdują się usługi finansowe i doradcze, które wykonuje 54000 przedsiębiorców, a na trzecim usługi medyczne (22385 firm). Sporo podmiotów zajmuje się również transportem i spedycją drogową (18 031 firm) oraz sprzedażą detaliczną (11965).

Nowopowstałe firmy w powiecie szamotulskim

Pomimo dużej niepewności i licznych problemów gospodarczych, w powiecie szamotulskim liczba firm w ostatnim czasie wzrosła. Pomiędzy lutym a kwietniem 2022 roku zarejestrowano tu 149 nowych działalności. Najwięcej z nich funkcjonuje w obszarze budownictwa, usług i materiałów budowlanych, 29 świadczy usługi dla firm, 11 specjalizuje się w IT i telekomunikacji, 9 pojazdach i środkach transportu, a 7 w sektorze usług edukacyjnych i sportowych.

W całym województwie wielkopolskim w ostatnim okresie powstały 5054 firmy, a zamknięto 1321 przedsiębiorstw. Wśród nowo otwieranych działalności wyraźnie dominują sklepy internetowe, co potwierdza bardzo dobrą kondycję rynku e-commerce, który świetnie poradził sobie w okresie pandemii. Łącznie założono aż 260 firm tego typu.

Na drugim miejscu znalazły się usługi budowlano-remontowe (235 działalności), a na trzecim – odbudowujące się po pandemii – usługi fryzjerskie i kosmetyczne. Przybyło także sporo przedsiębiorstw z obszaru usług informatycznych (220).

Wśród zamykanych firm, najwięcej było przedsiębiorstw zajmujących się transportem drogowym towarów (83). Niestety na ten trudny krok musiało zdecydować się również sporo właścicieli sklepów internetowych (55) oraz firm taksówkarskich (45).

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Nas:

18,900FaniLubię
1,060ObserwującyObserwuj
1,200SubskrybującySubskrybuj

Nowe

- Reklama -