Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szamotułach opublikował w ubiegłym tygodniu rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu szamotulskiego.
W ostatnim czasie w naszym regionie odnotowano kilkanaście przypadków ASF.
17 stycznia potwierdzono ASF u dzika padłego na terenach leśnych pomiędzy Kobylnikami a Brączewem w gminie Obrzycko, u 12 padłych dzików na terenach leśnych pomiędzy miejscowościami Piotrkówko i Jaryszewo (administracyjnie powiat obornicki) oraz u kilku pojedynczych sztuk padłych/odstrzelonych na terenach leśnych biegnących wzdłuż Warty, od okolic Ruksu-Młyn do wysokości miejscowości Bąblin. 24 stycznia potwierdzono ASF u dzika padłego na terenach leśnych pomiędzy Ostrorogiem a Dobrojewem.
Wyznaczono obszar skażony
W związku z ostatnim przypadkiem, ukazało się rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Szamotułach, w którym określono obszar skażony afrykańskim pomorem świń u dzików na terenie następujących miejscowości:
- w gminie Ostroróg, w miejscowości Wielonek, Zapust, Dobrojewo, Ostroróg, Binino, Klemensowo, Rudki Huby.
Na wyznaczonym obszarze wprowadzono szereg ograniczeń dla hodowców. Osoby zainteresowane powinny zapoznać się z całą treścią rozporządzenia: LINK
ASF nie stanowi zagrożenia dla ludzi
Afrykański pomór świń to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji. Zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.