Lekarz Remigiusz K. postanowił przyjmować pacjentów na szamotulskim Szpitalnym Oddziale Ratunkowy, pomimo że kilka dni wcześniej orzeczono wobec niego zakaz wykonywania zawodu.
Sprawę ujawnili dziennikarze Marcin Pomianowski i Katarzyna Karzkowiak z Wronek. Remigiusz K. już wcześniej miał problemy z prawem – w 2018 roku został tymczasowo aresztowany po tym, jak zaatakował żonę, z którą był w trakcie rozwodu i siłą odebrał jej 3-letnią córkę i 4-letniego syna. W sieci można też znaleźć bardzo niepochlebne opinie o jego pracy w innych szpitalach i przychodniach.
Lekarz z zakazem wykonywania zawodu pracował na szamotulskim SOR
Poniżej publikujemy oświadczenie Szpitala Powiatowego w Szamotułach:
Jeszcze w ostatni piątek 19 lipca około godziny 12-stej, podczas przeprowadzonej przez szpital wyrywkowej kontroli uprawnień, pan doktor widniał w rejestrze Naczelnej Izby Lekarskiej jako osoba z uprawnieniami do wykonywania zawodu.
Natomiast w poniedziałek 22 lipca rano dowiedzieliśmy się, że wystąpiła zmiana w rejestrze i doktor ma zakaz wykonywania zawodu. Dyrektor szpitala natychmiast poinformował lekarza, że do wyjaśnienia sprawy odsuwa go od wykonywania usług medycznych.
Lekarz nie pracuje już w szpitalu
Po zebraniu i zweryfikowaniu dostępnych informacji, wczoraj tj. w środę 24 lipca dyrektor szpitala w trybie natychmiastowym rozwiązał z lekarzem umowę o świadczenie usług. W umowie ze szpitalem każdy medyk jest zobowiązany poinformować szpital o utracie prawa do wykonywania zawodu. Pan doktor nie wywiązał się z umowy. Według posiadanych informacji pan doktor nie wywiązał się także z obowiązku poinformowania Wielkopolskiej Izby Lekarskiej o tym, że świadczy usługi medyczne w Szamotułach.
Nikt, niezależnie od posiadanego doświadczenia, nie zostałaby dopuszczony do świadczenia pracy na terenie naszego szpitala bez wymaganych uprawnień.
Dyrektor zawiadomił prokuraturę
Dyrektor dostarczył również pismo do prokuratury z zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa przez lekarza. Powołał także zespół, który zweryfikuje konsultacje medyczne, jakie w ostatnim czasie były realizowane przez lekarza. Wiemy, że znaczna część z nich była realizowana we współpracy z innymi lekarzami specjalistami pracującymi w te dni w szpitalu.
Jednocześnie informujemy, że w najbliższych dniach skierujemy pismo do różnych instytucji państwowych, w którym zwrócimy się z prośbą o opracowanie takich ogólnopolskich rozwiązań informatycznych, które pozwolą każdemu pracodawcy ochrony zdrowia natychmiastowe uzyskiwanie informacji o utracie prawa do wykonywania zawodu przez osoby wykonujące zawód medyczny. Niezależnie, czy informacja będzie dotyczyć lekarzy, pielęgniarek, położnych, czy fizjoterapeutów. Jest to współbieżne z oczekiwaniami Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, która także jest zainteresowana pilnym systemowym rozwiązaniem tego problemu.