- Reklama -
0.4 C
Szamotuły
sobota, 23 listopada, 2024
Reklama

Co to jest magazyn buforowy?

Artykuł sponsorowany

W czasach silnej konkurencyjności przedsiębiorcy są zmuszeni do tego, aby gromadzić większe zapasy w celu zagwarantowania dostępności produktów oraz terminowej realizacji zamówień w okresie zwiększonego popytu. Z tego względu firmy coraz częściej decydują się na korzystanie z magazynów buforowych.

Co to jest magazyn buforowy?

Magazyn buforowy jest obiektem logistycznym, który najczęściej jest usytuowany w pobliżu zakładu produkcyjnego. Przeznaczony on jest do tymczasowego składowania produktów gotowych oczekujących na transport do innych magazynów tego samego przedsiębiorstwa, centrów dystrybucyjnych lub odbiorców hurtowych. 

Z takiego rozwiązania najczęściej korzystają producenci wytwarzający duże ilości towarów, którzy nie dysponują wystarczającą powierzchnią magazynową do ich przechowywania. Magazyn buforowy jest często największym obiektem logistycznym przedsiębiorstwa.  Służy do przechowywania artykułów w oczekiwaniu na późniejszą dystrybucję zgodnie z przyjętym planowaniem logistycznym i bieżącym zapotrzebowaniem.

Z tego rodzaju magazynów korzystają również firmy, które ze względu na zmienne tempo produkcji na przestrzeni roku, sezonowo gromadzą większe ilości zapasów wymagających przechowywania poza głównym obiektem magazynowym w oczekiwaniu na nadchodzący wzrost popytu.  

Jakie są zalety korzystania z magazynu buforowego?

Magazyny buforowe znakomicie sprawdzają się w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem, dystrybucją lub transportem dużych ilości towarów. Wśród najważniejszych zalet tego typu obiektów wymienia się:

  • centralizacja zapasów,
  • bardziej elastyczna logistyka,
  • ograniczenie nakładów inwestycyjnych,
  • redukcja kosztów transportu,
  • krótszy czas dostawy.

Dlatego właśnie magazyn buforowy jest niezbędnym elementem łańcucha logistycznego firm obsługujących wzmożony popyt oraz przedsiębiorstw na ścieżce zrównoważonego rozwoju. Korzystanie z takiego obiektu w przypadku zakładów produkcyjnych eliminuje szereg czynności związanych z zarządzaniem zapasami, co pozwala skupić się niemal tylko i wyłącznie na procesach produkcyjnych. 

Nowe trendy rynkowe, w tym szczególnie strategia omnichannel, przyczyniły się do rosnącej popularności takiego rozwiązania, ponieważ zdecydowanie ułatwia zaopatrzenie wielu magazynów lub zakładów wytwórczych zlokalizowanych w pobliżu aglomeracji miejskich.

Jak zarządzać magazynem buforowym?

Magazyn buforowy powinien działać we współpracy z zakładem produkcyjnym, obiektami do tymczasowego składowania surowców oraz z dostawcą logistycznym. Dlatego też warto pomyśleć o automatyzacji magazynu przy wykorzystaniu systemu WMS. Takie oprogramowanie pozwala sprawnie wymieniać informacje pomiędzy wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw. Ponadto umożliwia koordynację pracy większej liczby centrów logistycznych.

Magazyny buforowe obsługują bardzo duże ilości towarów pochodzących z zakładu produkcyjnego, pełniąc funkcję pośredników w procesie dystrybucji. Nieocenioną pomoc dla firm korzystających z takich obiektów stanowi odpowiedni system zarządzania magazynem pozwalający zautomatyzować obsługę wewnętrznych zamówień wysyłanych przez regionalne magazyny przedsiębiorstwa. 


Więcej informacji z branży magazynowej można znaleźć na https://panattonieurope.com/pl-pl/aktualnosci

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Nas:

20,050FaniLubię
1,060ObserwującyObserwuj
1,200SubskrybującySubskrybuj

Nowe

- Reklama -