- Reklama -
1.2 C
Szamotuły
niedziela, 24 listopada, 2024
Reklama

Szamotuły. Spółka dostarczająca energię cieplną znalazła się w trudnej sytuacji

Spółka, która dostarcza energię cieplną mieszkańcom Szamotuł ma poważne problemy.

Kogeneracja Zachód S.A. znalazła się trudnej sytuacji. Spółka, która dostarcza energię cieplną m.in. do Szamotuł posiada obecnie ponad 6,6 mln złotych zadłużenia względem Spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny. Istnieje realne ryzyko, że PGNiG OD nie przedłuży z Kogeneracją umowy na dostawy gazu, co mogłoby poskutkować brakiem ogrzewania i ciepłej wody w lokalach obsługiwanych przez szamotulską elektrociepłownię.

W związku z zaistniałą sytuacją Kogeneracja Zachód wydała komunikat prasowy:

- Reklama -

Informujemy, że Kogeneracja Zachód S.A., jako przedsiębiorstwo energetyczne dostarczające ciepło i energię elektryczną do odbiorców w Szamotułach, została postawiona w trudnej sytuacji, związanej z drastycznym wzrostem cen gazu w 2022 roku.

Spółka, biorąc aktywny udział w transformacji energetycznej Polski, zainwestowała dziesiątki milionów złotych w modernizację i rozbudowę miejskiego systemu ciepłowniczego, wybierając gazową kogenerację jako podstawowe źródło zasilania. Takie źródło energii wpisuje się wprost w założenia polityki klimatycznej oraz bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców. W 2022 roku Spółka produkowała ciepło i prąd ze stratą na działalności podstawowej, gdyż rachunki na rzecz dostawcy gazu PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o. przewyższały wysokość wpływów od odbiorców, co więcej Spółka nie została objęta żadną ustawową ochroną przed wzrostem cen gazu, pomimo iż zaspokaja zbiorowe potrzeby lokalnej społeczności poprzez dostawy ciepła do odbiorców wrażliwych.

Dostawca gazu zażądał dodatkowych zabezpieczeń, warunkujących przedłużenie dostaw gazu na kolejny rok. Po otrzymaniu propozycji udzielenia zabezpieczeń, PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o. uznał je za niewystarczające i wystosował pisemną prośbę do lokalnej Jednostki Samorządu Terytorialnego o udzielenie poręczeń dla Spółki. Pozwoliłoby to na przedłużenie kontraktu na dostawy paliwa gazowego na cały 2023 rok, zapewniając zaopatrzenie w ciepło odbiorców Spółki.

Z analiz finansowych opartych o aktualne, znacznie niższe, rynkowe ceny gazu wynika, że problemy płynnościowe mają charakter przejściowy i incydentalny w wieloletniej historii działalności oraz, że Spółka odzyska rentowność i wywiąże się ze swoich przeterminowanych zobowiązań najpóźniej do końca kolejnego sezonu grzewczego.

Obecnie spółka prowadzi rozmowy z PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o na forum Jednostek Samorządu Terytorialnego z udziałem Wojewody. Wyniki tych rozmów powinniśmy poznać w tym tygodniu. Nieoficjalnie mówi się, że ryzyko odcięcia dostaw gazu jest minimalne.

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe